نگهداری

چگونگی کاشت و تکثیر کروتون در خانه+[قلمه زدن و ریشه دار کردن]

تکثیر کروتون از جمله مواردی است که دوستداران این گیاه به شدت به دنبال آن هستند.

کروتون گیاهی است بسیار بسیار زیبا. دارای برگ هایی رنگارنگ و چشم نواز و بسیار متفاوت از اکثر گیاهان هم رده و یا حتی رقیب خودش. از دسته گیاهان پر طرفدار مخصوصا برای کاشت و نگهداری در محیط زندگی و پرورش خانگی.

سابقا در یک مقاله جذاب به معرفی و نگهداری کروتون ، ویژگی های مثبت این گیاه و چگونه درست و صحیح نگهداری کردن کروتن این گیاه خاص به بهترین ، جذاب ترین و متفاوت ترین شیوه ممکن پرداخته ایم. حال ، با مقاله ای جذاب و خواندنی دیگر با موضوع تکثیر گیاه کروتون در خدمت شما هستیم.

مقدمه

هدف از این مقاله ، برشمردن روش های تکثیر این گیاه در صورت امکان رخ دادن هر روش بدون صدمه رسیدن به خود گیاه اصلی یا مادر و مراحل گام به گام این انجام هر روش ممکن تکثیر است.

از همه مهم تر اطلاع رسانی به خواننده های علاقمند به کروتن که میخواهند با یک گل ، بهار گیاه کروتون را نه تنها برای خودشان ، بلکه برای دوستان و عزیزان شان به وجود آورند. یادتان باشد که این مطلب را همانند هزاران مقاله ی دیگری در که در سایت ما موجود است پس خواندن و بهره مند شدن به دوستان و دیگر عزیزان تان معرفی کرده تا آن ها نیز بهره مند گردند.

در این مقاله نیز گاهی مطالب را برای رساندن عمق مطلب و منظور توضیح داده ایم و گاهی مسائل را به صورت پرسش و پاسخ بیان کرده ایم. هدف از این کار پاسخ دادن به سوالات احتمالی شماست که ممکن است در حین خواندن مطالب مقاله پیش آید. با ما در این مقاله جذاب همانند مقاله های پیشین همراه باشید.

انواع روش های تکثیر گیاه کروتون

تکثیر کروتون عمدتا از روش قلمه زدن و قطع کردن شاخه و برگ انجام میگیرد. از دیگر روش های تکثیر میتوان مثل بقیه گیاهان از روش کاشت بذر نیز نام برد. مهم ترین عامل برای انجام صحیح تکثیر گیاه در همان مراحل ابتدایی صحیح قطع کردن شاخه است.

به چه علت؟

  1. در درجه اول بایستی دقت و احتیاط کرد که در هنگام انجام این کار به گیاه و جوهره حیاتی گیاه کروتن صدمه و یا آسیبی نرسد که منجر به مرگ گیاه به صورت غیر عمدی شود.
  2. در درجه دوم که باز هم عامل مهمی در این پروسه به حساب می آید. این است که یک شاخه تنها نمی تواند بلافاصله در خاک کاشته شود که ثمره اش کروتنی تازه نفس و جوان شود.

بایستی با رعایت اصول و نکاتی که در ادامه خواهیم گفت ، ابتدا ریشه دارش کرده و سپس اگر آماده بود در خاک مناسبش که در مقاله نگهداری گیاه کروتون به آن پرداختیم کاشته شود.

آیا این عمل در هر شریطی امکان پذیر است؟ (منظور از شرایط زنده و یا مرده بودن گیاه است)

خیر ، برای مثال سناریویی را برایتان بوجود می آوریم ، فرض و تصور کنید که شما گیاهی دارید که 3 یا 4 سال به آن رسیدگی و مراقبت کرده اید. ولی ، متاسفانه بر حسب تصادف و بنا بر هر دلیلی گیاه رو به خشک شدن ونابودی می رود و تنها بخشی از آن سالم مانده.

بیشتر افراد این فکر را دارند که می توانند از همان قسمت بازمانده و سالم گیاه برای تکثیر و یا به زندگی برگرداندن گیاه استفاده کرد. پاسخ این اندیشه هم یک نه بزرگ است و هم یک به بزرگ. البته به شرطَ ها وشروطَ ها.

گفته شده که به هیچ عنوان از شاخه و برگ یک گیاه خراب و یا در حال مرگ یا رو به خشکی نمی شود گیاه تازه ای بوجود آورد و یا ان را تکثیر کرد.البته به عبارتی هرگز نمی شود گفت هرگز.

راه و یا به قول دانش آموز ها و یا دانشجو ها تبصره ای برای زندگی بخشیدن وجود دارد. تنها می توان برگ سالم گیاه را بلافاصله پس جدا کردن از به صورت درست که از انتهای آن است. در لیوان آبی گذاشت. این عمل روشی با آزمون و خطاست.

اگر در لیوان آب برگ جوانه زد ، امکانش است می شود با انجام مرقبت های ویژه برگ را در نهایت به یک گیاه مستقل رساند و در غیر این صورت باز نیز بقول معروف فاتحه گیاه را بخوانید چرا که عمده برگ های کروتن ظرفیت انجام این کار را ندارند.

در بحث انجام این کار بجای برگ با شاخه ، باید گفت که در صورت انجام این کار احتمال انجام شدنش بیشتر است. البته بسته به برگ دارد. که بایستی از روش قلمه زدن این کار را انجام داد. چه برای گیاه سالم و به قصد تکثیر و چه برای گیاه در حل مرگ.

سالم بودن یا نبودن شاخه کروتون در قلمه زدن تاثیر دارد؟

صد البته که تاثیر مهمی نیز دارد. شاخه های سالم توانایی پذیرش و جذب آب ، نور و منباع کافی را دارند. این عامل در شاخه هایی که که گیاهشان در حال مرگ و یا خشک شدن هستن بسیار کم تر می شود.

چگونگی قلمه زدن کروتون

قلمه زدن کروتون بوسیله جدا کردن شاخه ای به اندازه 7 تا 10 سانتی متر که حداقل بر رویش سه برگ و یا بیشتر (که برگ بیشتر عمدتا بهتر است) انجام می شود. در بخش انتهایی شاخه شیار یا به عبارتی محل زخمی به وجود می آید که امکان ریشه زدن از همین جای به اصطلاح زخم دیده وجود دارد.

شاخه را در لیوان آب قرار داده در جایی با دمای مناسب رشد گیاه کروتن که در بازه 21 تا 27 سانتیگراد می باشد. و در معرض نور نسبتا زیاد قراردهید. پس از ریشه دادن ، شاخه را در گلدانی مناسب ، با خاکی مناسب رشد موثر گیاه کاشته و شورع به مراقبت از گیاه کنید.

راه دیگری نیز برای قلمه زدن وجود دارد که این راه عمدتا برای گیاهان سالم قابل انجام است. برای انجام این راه ، بجای گذاشتن شاخه (نه برگ تنها برای شاخه موثر است) در آب و انتظار برای ریشه زدن ، انتهای زخم خورده شاخه را در پلاستیک گذاشته و مستقیما در خاک بکارید و به میزان منساب آبیاری کنید.

سوالات متداول درباره تکثیر کروتون

چطور رشد قلمه های کروتن را بیشتر کنیم؟

راه حل قطعی و درعین حال ساده آن استفاده از هورمون ریشه زایی است. که همین حالا می توانید این محصول شگفت انگیز را از فروشگاه وبسایت ما با قیمتی باورنکردنی تهیه فرمایید.

Array

چرا شاخه را در پلاستیک می گذاریم؟

برای جلوگیری از مرگ بلافاصله شاخه ، غرق شدن آن در آب حاصل از آبیاری و به عبارتی نقشه بر آب شدن تمام زحماتمان برای تکثیر گیاه این کار را انجا می دهیم.

از کجا بدانیم که گیاه در خاک ریشه دوانده است؟

به حالت گیاه در خاک توجه کنید. اگر شاخه در خاک ثابت مانده و به عبارتی جا افتاده باشد. این به معنای ریشه دواندن شاخه و شروع یک زندگی جدید برای یک گیاه کروتون جدید است. در این مرحله گیاه را از پلاستیک خارج کرده و به گلدان دائمی خود هدایت کنید و آن را در خانه تازه اش بکارید.

مدت زمان ریشه دواندن در خاک چه مدت می باشد؟

شاخه عمدتا یا مدت یک ماه ریشه مناسبش را می دواند.

راه دومی برای قلمه زدن نیز وجود دارد. این مرحله از تکثیر به وسیله تولید ریشه در شاخه زمانی که شاخه هنوز به گیاه مادر متصل است انجام میشود.

انجام اینکار چگونه است؟

برای انجام این عمل، یک سوم قطر شاخه را مقداری برش داده و مدتی صبر میکنیم. در چند روز آینده ، رگه هایی در مکان برش سبز میشوند که کار ریشه را انجام می دهند.

برای اینکه گیاه مادر کاملا شاخه بریده شده را به خودش دوباره نچسباند، با گذاشتن یک چوب کبریت در مکان برش می توان از این عمل گیاه مادر جلوگیری کرد. پس از اینکه این رگه های سبز در قسمت برش مشاهده شدند، شاخه را کامل جدا کرده (صد البته با دقت و احتیاط بسیار که به خود شاخه صدمه نرسد) و مستقیما در خاک مناسب رشد گیاه میکاریم.

درنهایت مراقبت های رشد موثر گیاه برای تولید گیاه کروتن تازه وارد و جوان انجام میدهیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *