نگهداری

مشکلات و بیماری های کروتون + [راه حل آسان در خانه]

اگر گیاه کروتون دارید ، همیشه باید مراقب مشکلات و بیماری های کروتون باشید.

کروتون گیاهی است که با برگ های متفاوت و خاص خودش شناخته شده. خودش را با همین زیبایی خاصش در دل علاقمندان و حتی کسانی تنها به دنبال یک گیاه برای نگهداری ، پرورش و عشق ورزیدن هستن و در مورد انواع و اقسام گل و گیاه اطلاع زیاد و حتی موثری ندارند هم جا کرده.

گیاه کروتون گیاهی است که برای نگهداری و پرورش در فضا های خانگی بیشتر طرفدار دارد و عمده آمار فروش این گیاه بسیار زیبا نیز به همین دلیل است.

کروتون گیاهی سرسخت است و فراهم کردن شرایط مناسب و موثر رشد برای این گیاه سخت نیست. مانند همه موجودات زنده که قصد نگهداری از آن را دارید ، مقداری نگهداری نیاز دارد ولی در کل عمده رشد و مقاومت علیه عوامل مخرب و از بین برنده عمده و سایر گیاه ها را خودش انجام می دهد.

با این حال نمیشه از این عمل گیاه صد در صد هم اطمینان خاطر داشت. به هرحال هر موجود خانگی که تنهایی از پس این عوامل بر نمیاید. اینجاست که که مطالب این مقاله برای نگه دارندگان و پرورش دهندگان این گیاه می تواند مفید و مناسب باشد.

مقدمه ای درمورد گیاه کروتون و مشکلات آن

سابقا برای این گیاه مقاله هایی با موضوع ” معرفی و نگهداری گیاه کروتون ” و ” تکثیر گیاه کروتون ” برای خوانندگان نوشته ایم و منتشر شده که هرکدام به نوبه خود و در محدوده اطلاعاتی خودش نکات مفید و مهمی را در این زمینه برای خواننده و حتی خوانندگان داشته است.

همیشه سعی ما بر این بوده که به بهترین ، متفاوت ترین و جذاب ترین حالت و نوع ممکن مطالب را برای شما دوستان و کاربران عزیز بنویسیم. پس ممنون می شویم که با امتیاز دهی ستاره ای و گذاشتن کامنت های پر انرژی مارا در این امر بیشتر یاری دهید.

حال در این مقاله نیز به پشتیبانی از مقاله های پیشین ، قصد بررسی مشکلات و بیماری های گیاه کروتن و عواملی که این گیاه را تهدید میکند می پردازیم. امید است که به مانند مقاله های قبلی از آن لذت برده و به دوستان ، عزیزان و دیگر غلاقمه مندان این گیاه نیز معرفی کرده و به اشتراک بگذارند.

نکته آخر این است که برای رساندن بهتر اطلاعات و منظور هر عامل و جگونگی جلوگیر از آن ، در این مقاله مطالب را جدای از توضیحات کامل و جامع ، به صورت پرسش و پاسخ نیز بیان کرده ایم. چرا که ممکن است در هنگام خواندن هر مورد سوال و یا سولاتی به ذهن شما خواننده عزیز خطور کند که سعی در پاسخ گویی به آن ها را داریم.

همانطور که در مقدمه گفته شد. گیاه کروتون در مقابل اکثر موجودات ، آفت ها و بیماری های گیاهی مقاوم و به عبارتی سخت جان است. ولی هر چقدر هم مقاوم باشد باز هم عواملی گیاه کروتن را تهدید میکند. تهدید هایی که گاها منجر به مرگ و از بین رفتن کروتن زیبای شما گردد.

انواع بیماری ها و مشکلات گیاه کروتون

مانند هر بیماری و مشکل گیاهی ، این عومال در دو دسته بیماری های باکتریایی و قارچی تقسیم می شوند:

1- بیمار های باکتریایی شامل : لکه های تاج مانند

این عامل بیماری به صورت لکه های تومور مانند عمدتا به شاخه های گیاه حمله می کند.

چه دلیلی باعث رخ دادن اتفاق می شود؟

همانند علف های هرز برای درختان که ناگهان در کنار درختان رشد می کنند و به مانند انگل قصد استفاده کردن از سایر منابع مانع رشد درخت می شود تا به مرور زمان به آن آسیب بزنند. برای کروتن هم این لکه ها به مانند همان علف های هرز هستن که به مرور در شاخه رشد می کنند تا در دراز مدت باعث عدم رسیدن منابع رشد مانند آب و دیگر منابع مورد نیاز و حیاتی به گیاه می شود.

چه تاثیری در گیاه می گذارد؟

باعث کاهش رشد گیاه و حتی برگ دهی می شود . در نهایت بیمار کردن گیاه را حاصل می شود.

راه جلوگیری از این بیماری های باکتریایی چیست؟

به مانند قطع کردن علف های هرز برای درختان ، راه هایی برای جلوگیری از این اتفاق می باشد.

از مهم ترین آن ، این نکته است که گیاه نبایستی زیادی مرطوب باشد. قبلا در مقاله های قبلی به این نکته پرداخته بودیم که کروتون آب زیادی برای رشد نیاز ندارد. زیاد از حد آبیاری کردن این گیاه باعث فراهم آوردن شرایط مناسب برای حمله این لکه ها به گیاه می شود.

اما راه حل قطعی برای نابور کردن همه آفت ها برای تمام گیاهان استفاده از سم ها و آفت کش های باکیفیت و مناسب است که در زیر آنها را برای شما لیست کرده ایم:

  1. سم حشرات خاکی
  2. سم کنه کش
  3. سم حشره کش گیاه

برای مشاوره رایگان درجهت شناسایی آفت گیاه تان می توانید از طریق واتساپ با شماره زیر در ارتباط باشید:
09186307249

Array

2- بیمار هایی با منشا قارچی (بیماری های قارچی ) : آنتراکنوز ، لک زدگی باکتریایی در برگ ها ، لکه های شاخه ای و شانکر

آنتراکنوز ، بیماری قارچی است که موجب به بروز رشد ضایعاتی سیاه و تیره در گیاه می شود. اگر بلافاصله از آن جلو گیری نشود میتواند بسیار مسری باشد.

لک زدگی باکتریایی در برگ ها ، این بیماری همانطور که اسمش پیداشت به برگ های گیاه حمله کرده و از این راه به گیاه صدمه می زند. لکه های شاخه ای و شانکر ، رشد این لکه ها در شاخه های گیاه است و به مانند غدد سرطانی برای انسان هاست.

چه عواملی باعث رشد این بیماری های قارچی می گردد؟

عمدتا این بیماری ها به صورت استاندارد به سایر گیاه ها حمله میکنند. مانند همان مثال علف های هرز.

چگونه از این بیماری های قارچی جلوگیری کنیم؟

بهترین و ساده ترین و در عین حال موثرترین راه برای جلوگیری و درمان قارچ زدگی استفاده از یک سم قارچ کش باکیفیت و مناسب است که آن را می توانید همین حالا با قیمتی استثنایی از قسمت فروشگاه وبسایت ما تهیه فرمایید.

برای جلوگیری از بروز یا حتی از رفتن آنتراکنوز بجای آب دادن معمولی از اسپری برای آبیاری گیاه استفاده کنید.

گیاه را بایستی هر دو تا سه سال از گلدان مقداری جابجا کنید تا خاک تاثیر بهتری بر رشد گیاه داشته باشد. حتما آن را در خاک های خوب زه کشی شده بکارید.

برای جلوگیری از بیماری لک زدگی باکتریایی در برگ ها بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری ، این است که به محض مشاهده اولین لکه در برگ گیاه از کود های شیمیایی مناسب و مرغوب برای گیاه استفاده کنید. در صورت کار از کار گذشتن و رخ دادن این بیماری می توانید خاک و گلدان گیاه را تعویض کنید.

برای از بین بردن لکه های شاخه ای و شانکر : به مانند عمل جراحی و در آوردن غدد سرطانی از بدن انسان ها ، بایستی قسمتی که این غدد در آن روییده است را با احتیاط بسیار که به گیاه مادر صدمه ای نرسد جدا کرد.

مشکلات و بیماری های کروتن عمدتا مشکلات آفاتی حساب می شود. عمدتا این گیاه در مقابل آفات گیاهی مقاوم تر است ولی امکان مورد هجوم سایر آفات مشتکر گیاه هان خانگی مانند کک یا کنه های عنکبوتی ، تریپس ،حشرات قارچ مانند و سایر حشرات زره بینی و گیاهی وجود دارد.

توضیح برخی از آفات گیاهی

تریپس ها حشرات ریز نقش سیاه رنگی هستند که هجوم آن ها به گیاه برای مکیدن شیره گیاه است. از همه آفات بیشتر گیاه مورد هجوم این آفت ممکن است قرار گیرد.

حشرات قارچ مانند حشرات سفید و بسیار ریز هستند که بصورت کلونی مانند مورچه ها زندگی میکنند و هجوم آن ها به گیاه به نیت سیر کردن خودشان و جمع آوری غذا است.

چگونه از هجوم این آفات جلوگیری کنیم؟

در درجه اول میتوان از سایر کود های شیمیانی مناسب گیاه استفاده کرد که فروشگاه ما در این ضمینه هم شما را تنها نخواهد گذاشت چه در ضمینه مشاوره در امر استفاده از این نوع کود ها و چه در امر فراهم کردن ، خرید و ارسال کود های مناسب. صد البته با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت.

راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که می توان از آن ها نیز استفاده کرد:
مانند استفاده از مقداری پنبه آغشته به الکل و مالیدن آن برای شاخه و برگ گیاه ( صد البته به آرامی و ملایمت ).

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *