نگهداری

معرفی و نگهداری کروتن (کروتون) در خانه آسانتر از همیشه

کروتون یا کروتن ، یک گیاه با ظاهری خاص به قدری زیبا که گویا از فضا آمده. بله ، درست است.

زمانی این شایعه بین افراد وجود داشت که که گیاه کروتن از فضایی خارج از زمین ، بلاخص سیاره مریخ طی سفر های فضانوردان به زمین آورده شده.

با وجود اینکه همینک این حرف در این زمانه خارج از تصور و به عبارتی شایعه است ، ولی خب، دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست به عبارتی جالب توجه است که فروشندگان سابقا چگونه و با توصل به چه ترفند هایی این گیاه را به فروش می رساندند!

کروتن از دسته گیاهان خانگی پرطرفدار می باشد که بخصوص در این چند سال اخیر بیشتر به چشم خانه دار ها آمده که البته دلیل آن هم رنگارنگ بودن برگ های این گیاه است که در نظرشان پرنگ تر شده به شمار رفته و می آید. در این مقاله قرار است چند نکته در مورد نگهداری گیاه کروتن سخن بگوییم.

گیاه کروتن در حالت عادی تا 3 متر رشد موثر دارد. این مقدار رشد در صورت کاشت و نگه داری خانگی کاهش خواهد داشت که امری طبیعی است و با نگهداری مناسب و فراهم آوردن شرایط مناسب ، رشد این گیاه به اندازه عادی اش نیز خواهد رسید.

مقدمه

در ابتدا بایستی گفت که کروتن از آن دسته گیاهان سخت جان و به اصطلاح “استخوان ترکانده” در امر نگه داری گیاهان خانگی است.

نباید به این امر توجه داشت که جدای از تمام نکاتی که در این مقاله به آن ها پرداخته و یا آن ها بر شمارده ایم. از نظر شما فراهم آوردن شرایط مناسب رشد گیاه کروتن سخت است. چرا که این گونه نیست. این نکات تنها به شما در امر رشد موثر گیاه کروتن ، افزایش طول عمر گیاه و از همه مهم تر زیباتر نگاه داشتن این گیاه است.

پس اگر از این منظر به آن بنگرید بسیار هم نگه داری این گیاه زیبا را با ارزش تر و لذت بخش تر می کند. امیدوارم خواندن این مقاله به دانش شما افزوده و موجب شود که آن را به دیگر دوستان علاقمند به گل و گیاه بخصوص کروتن نیز معرفی کنید.

نکته: در این مقاله ترجیح داده شده است صرفا جهت روان بودن متن و جذابیت بیشتر بصورت پرسش و پاسخ و گاهی توضیح و بیان نکات به خواننده نگهداری گیاه کروتن یا به طور کلی نگهداری کروتن را مطرح کنیم.

در ابتدای این مقاله به نکات اولیه نگهداری کروتن میپردازیم.

انتخاب گلدان مناسب برای کروتن (کروتون)

کاشتن کروتن در گلدان به چه صورتی است؟

رشد گیاه کروتن به صورت قائم و عمود است. همین دلیل می تواند پس از مدتی که گیاه بزرگ شد ، برای مکان کاشت سابقش مشکل ایجاد کند. مثلا ، برای گلدانش زیادی بزرگ باشد و بقول معروف ” با هر تقه ای ” بلافصله سقوط کند و بیوفتد. پس انتخاب گلدان مناسب هم برای بحث زیبایی و از همه مهم تر خود گیاه و حتی مهم تر رشد گیاه در آینده نزدیکش بسیار حائذ اهمیت و مهم باشد.

کروتن در گلدان های گرم و اگر در محیط بیرون کاشته می شود، کنار گیاهان هم رده خودش رشد خوبی دارد.

کروتن نیاز به تعویض گلدان دارد ؟

بلی ، در فصل بهار که گیاه تازه به فکر رشد می افتد. تعویض گلدان بخصوص در زمانی که گیاه بالغ و سنگین تر شده است توصیه شده و نیاز است.

نور دهی به کروتن

بهترین جهت نور دهی برای گیاه کروتن کجاست؟

بهترین جهت برای قرار گیری گیاه به منظور نور دهی مناسب اگر گیاه را در محیط خانگی در فضای درون محل زندگی خودتان نگه میدارید ، در کنار پنجره، جهت های متمایل به شمال ، شرق و یا حتی غرب پنجره می تواند جهت های مناسبی برای نور دهی مناسب و موثر به گیاه برای رشد درست و حسابی باشد.

عوارض قرار گیری کروتن در نور کم برای گیاه چیست؟

همانطور که گفته شد گرما و نور برای گیاه بسیار عواملی حیاتی و مهمی به شمار میرود. به طوری که بودن در معرض حتی مقدار کمی کم تر از نور مناسب ، موجب تغییر رنگ برگ های گیاه و کم رنگ شدن آن ها می گردد. به عبارتی ، هر چه نور بیشتری به گیاه بخورد ، برگ های روشن تر و شفاف تری خواهد داشت.

آبیاری کروتن

آب دهی به خاک کروتن تا چه حدی برای رشد گیاه ضروری است؟

خاک گیاه را تا حد مناسبی مرطوب نگه دارید. البته نه در حدی که گیاه غرق در آب شود. کروتن گیاهی است که مرطوب بودن خاک یا خودش را مورد علاقه اش می داند نه خیس شدن و غرق در آب شدنش را. پس این نیز نکته ای است مهم که باید توجه داشت.

نکته دیگر و حتی مهم تر این است که در هنگام آبیاری در هر نوبت از خشک شدن یا رو به خشک شدن خاک گیاه کروتن اطمینان حاصل کنید.

خاک مناسب برای کروتن چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین خاک برای رشد گیاه ، خاکی است که در عین اینکه آب را به صورت صحیح و به میزان مناسب به گیاه برای رشد برساند ، بتواند رطوبت مورد نیاز گیاه را نیز تامین کند.
اگر به دنبال یک خاک مناسب برای کروتن هستنید ترکیب خاک آماده کشت و پرلیت و ماسه مناسب است.

دمای مناسب رشد کروتن

کروتن گیاهی است که علاقه اش برای رطوبت را عاملی نسبتا مهم و مورد نیاز برای رشدش میداند. به حدی که در محیط های دارای رطوبت بالای تابستانی ، شرجی و گرم ، بخصوص محیط بیرون بخاطر دمای مناسب رشد بهتری دارد.

چگونه میتوان میزان رطوبت مناسب گیاه کروتن را فراهم کرد ؟

برای حفظ میزان مرطوبیت گیاه کروتن در صورتی که فضای خانه به اندازه مناسب و کافی مرطوب نیست. دو راهکار وجود دارد.

 1. در مدت زمان هفته ای یک بار، به گیاه آب اسپری کنید. نه برای آبیاری بلکه به صورتی که بصورت مه دور گیاه جمع شود.
 2. مقداری ماسه مرطوب نزدیک گیاه نگه دارید تا کروتن از رطوبت موجود در ماسه بهره ببرد و به رطوبت مطلوبش برسد.

تحمل دمای گیاه تا چه اندازه است ؟

عمدتا در دمای 10 درجه سانتی گراد تحمل دارد. البته که بودن در این دما اصلا توصیه نمی شود. بایستی در این شرایط گیاه اگر در محیط خانگی رشد میدهید ، به داخل خانه بیاورید تا در دمای اتاق قرار گیرد.

بهترین دمای مناسب رشد گیاه چه دمایی است؟

دمای 27 درجه سانتی گراد همواره به عنوان دمای مناسب برای این گیاه نام برده شده است.

رسیدگی و تمیزی گیاه کروتن

آیا نیاز به تمیز کردن کروتن با دست مال است یا نه؟

بله ، برگ های کروتن برای جذب گرد وغبار به مانند آهن ربا عمل می کنند. پس نیاز است که هر چند گاه ( هر دو ماه یک بار توصیه شده ) با یک دستمال مرطوب و با رعایت احتیاط و به آرامی برگ های گیاه را از این گرد و غبار ها بِزُدایید. همانطور که نشستن گرد و غبار بر روی سایر اجسام برای مثال سطوح چوبی و یا شیشه ای نه تنها جلوه خوبی به این اجسام نداده و بلکه در دراز مدت به آن ها صدمه میزند. برای برگ های این گیاه نیز ، این مثال مستثنا نیست. پس نیاز به کمی تمیز کاری می باشد.

برای این کار می توانید از روغن ولک درجه یک استفاده نمایید.

کود دهی کروتن (بسیار مهم)

بطور کلی خرید کود گلهای آپارتمانی امر بسیار حساسی است. این نکته را نیز فراموش نکنید که اگر گیاه کروتن دارید حتما از این کود های تقویتی استفاده نمایید: (کوددهی به کروتون بسیار مهم است ، چون فوت کوزه گری نگهداری کروتن همین بحث کوددهی است)

Array

همچنین برای شناسایی ملزومات و کود های تقویتی مورد نیاز برای گیاه خود می توانید با شماره زیر در واتساپ در ارتباط باشید. فقط کافی است اسم گیاه نتان را بگویید و کودهای مناسب آن را دریافت کنید:

 • 09186307249

چه زمانی برای کود دهی گیاه مناسب است؟

در فصل های رشد گیاه . همانند بهار و تابستان.

در فصل های سرد سال چطور؟

در پاییز و زمستان ، گیاه رشدی ندارد و عمدتا در خواب می رود. پس کود دهی به هیچ عنوان نیاز نیست.

نکته ای که در آخر این مقاله باید متذکر شد. این است که این گیاه جابجایی را احساس می کند و به آن نیز حساس است. در کاشت و نگهداری خانگی باید مکان کروتن را مناسب انتخاب کرد و دیگر گیاه را تا جایی که میتوانید جابجا نکنید. چرا که جابجایی گیاه کروتن ، آن را به شک ناگهانی برده و موجب ریزش برگ های گیاه می شود.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “معرفی و نگهداری کروتن (کروتون) در خانه آسانتر از همیشه

 1. شکوفه گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوب و آموزنده ای که در رابطه با نگهداری کروتون قرار دادید
  گیاه کروتون دارم و واقعا اذیت میکنه و خود بخود براش آویزون شده کود هیومیک اسید دادم آب اسپری کردم هوای خونه رو شرجی کردم ولی فایده ای نداشته میشه راهنمایی کنید

  1. golbaghphiroozeh گفت:

   با سلام خدمت شما.ممنون از لطف شما . برای کروتن همونجوری که خوندید گیاه حساس هست برای این مشکل باید از سم قارچکش و کود ضد تنش و محرک رشد استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *