نگهداری

نحوه نگهداری سانسوریا در منزل+[پاسخ به 10سوال متداول]

ساسنوریا یکی از گیاهان مورد علاقه ما در گلباغ فیروزه است. نگهداری سانسوریا نیز جزو علایق شخصی خودم هست.

ساسنوریا ( گیاه Sansevieria) جزو گیاهان بسیار شیک و لاکچری محسوب می شود و دارای یک سری ویژگی ها هستند که باورتان نمی شود!
ما حقایق و اطلاعات جالبی درباره نگهداری گیاه سانسوریا جمع آوری کرده ایم که می خواهیم آنها را با شما نیز به اشتراک بگذاریم.

قبل از هرچیزی ممنون میشم اگه به این مقاله امتیاز بدهید و نظر خود را نیز در انتها با ما به اشتراک بگذارید.

برای دانستن طرز صحیح تکثیر سانسوریا نیز می توانید به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

همچنین برای اطلاع از مشکلات و بیماری های سانسوریا اینجا را کلیک کنید.

در این مقاله سعی کردیم کامل ترین راهنمای را برای نگهداری صحیح سانسوریا جمع آموری کنیم تا به شما کمک کند دریابید که مراقبت سانسوریا به چه اندازه لذت بخش می تواند باشد. مطمئن هستیم شما نیز مانند ما آنها را دوست خواهید داشت.

Array

معرفی انواع سانسوریا

این گیاهان بومیِ آفریقا ، ماداگاسکار و جنوب آسیا هستند و برای آن دسته از علاقه مندان به گیاهان ، از خانواده گیاهان Asparagaceae بسیار مناسب می باشند. انواع مختلفی از سانسوریا وجود دارد ، اما ما تنها مشهور ترین ها و در عین حال سانسوریا های کمیاب را در زیر معرفی کرده ایم.

 • سانسوریا کرواتی ابلق
 • سانسوریا فلیم
 • سانسوریا دیاموند
 • سانسوریا بلک گلد
 • سانسوریا سیلور گلد
 • سانسوریا مهتابی
 • سانسوریا لوتوس
 • سانسوریا پاکوتاه
 • سانسوریا دراگون
 • سانسوریا کرواتی سبز

نا گفته نماند که گل سانسوریا نام های مختلفی هم دارد. از نام آنها ، می توانید از شکل ظاهری آنها کمی ایده بگیرید. اگر به شکل ظاهری آن دقت کنید کمی شبیه به مار است. بخاطر همین به آن گیاه ماری نیز گفته می شود. همچنین به نام های گیاه زبان مادر شوهر و نیزه آفریقایی نیز معروف است.

گیاه سانسوریا بطور کلی دارای برگهای استوانه ای بلند ، نازک و پرانتز است که تمایل به رشد عمودی بیشتری دارد.

اگر این گیاه زیبا رشد کند و از لحاظ ظاهری خیره کننده می شوند. با توجه به مراقبت و نور مناسب ، آنها می توانند حتی به ارتفاع حدود 50 سانتی متر (در سانسوریاهای بزرگتر) و به 35 سانتی متر (در سانسوریاهای کوچکتر) نیز برسند.

در بخش زیر ابتدا بطور خلاصه تمام نکات نگهداری سانسوریا را خواهیم گفت، سپس در قسمت های بعدی به ریز جزئیات آنها خواهیم پرداخت.

آبیاری سانسوریا

قبل از هر بار آبیار گیاه سانسوریا ، به میزان رطوبت و آب موجود در خاک توجه کنید که تا سطحی خشک شده باشد. مقدار آبیاری سانسوریا بستگی به فصل های گرم سرد نیز دارد. در فصل های سرد سال آبیاری گیاه را تا ماهی یک بار کاهش دهید. در فصل های گرم هر هفته یک یا دو بار بسته به خشکی خاک به گیاه آب برسانید. توجه کنید که هر بار آبیاری گیاه کاملا سیراب شده باشد.

نکته بسیار مهم: از آبیاری بیش از گیاه بپرهیزید که ممکن است به ریشه و سلامت گیاه سانسوریا در طولانی مدت صرمه وارد کند.

کود دهی سانسوریا

بهترین زمان برای کود دهی به سانسوریا در فصل بهار که فصل رشد گیاه است می باشد. استفاده کود های پودری و یا مواد تقویتی مناسب و با کیفیت بسیار در رشد سانسوریا تاثیر به سزایی خواهد داشت. برای سانسوریا از کودهای زیر استفاده کنید:

کودهای فیروزه علاوه بر قیمت ارزان و بصرفه ای که دارد، کیفیت را نیز تضمین می کند. ما اولین اولویت مان همیشه کیفیت بالا و تضمین شده محصولاتمان است و به همین علت است که صمانت بی قید و شرط بازگشت وجه را درصورت عدم انتظار مشتری، ارائه میدهیم.

نکته: کود دهی در فصل زمستان که گیاه در خواب است اصلا توصیه نمی شود.

نور دهی سانسوریا

سانسوریا گیاهی است که نور غیر مستقیم اما ثابت ، منظور به میزان ثابت است ، را می پسندد. اگرچه باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سانسوریا قابلیت تطبیق با نور مستقیم و رشد مناسب در این نور را نیز داراست. اما عمدتا بعنوان توصیه متخصصان نور مناسب برای سانسوریا همان نور مستقیم است.

نکته: توجه به این موضوع که گیاه برای تطبیق با نور مستقیم نیازمند این است که به آرامی در آن محیط قرار گیرد بسیار حائذ اهمیت است. چرا که عدم توجه به این نکته ریسک سوختن برگ گیاه سانسوریا را بسیار افزایش می دهد.

خاک مناسب سانسوریا

سانسوریا خاک نرم ، خوب خشک شده ( منظور تر نبودن خاک است ) و مناسب گلدان ها را ترجیح می دهد. غلارقم این نکته این گیاه بخاطر میزان هوای بین ذرات ، خاک مخلوط شده با ماسه را نیز بسیار مورد پسند می داند. از دیگر خاک های مناسب برای گیاه سانسوریا خاک کاکتوس نیز می توان نام برد.

گلدان سانسوریا

در مورد انتخاب گلدان مناسب سانسوریا ، در برخی موارد استفاده از گلدان هایی که مقداری محتوای ذغال سنگ نارس در خود دارند توصیه شده است. البته گاهی هم ممکن است این توصیه چندان کارا نباشد. چرا که ریسک تماما خشک شدن خاک گیاه سانسوریا را نیز افزایش می دهد.

دما و میزان رطوبت مناسب

دما و رطوبت همواره دو فاکتور مهم در رشد مناسب هر گیاه به شمار می آیند که فراهم کردن شرایط هر دو فاکتور برای گیاه نتیجه بسیارمطلوب را فراهم می آورد.

سانسوریا رشد در شراطی نسبتا گرم را بهتر ترجیح می دهد. بودن گیاه سانسوریا در دمای زیر 50 درجه فارنهایت به گیاه صدمه شدیدی میزند. بازه دمایی 70 تا 90 در جه فارنهایت بهترین دما برای سانسوریا می باشد. بودن در محیط بسیار سرد و یا یخبندان موجب مرگ گیاه خواهد شد.

نکات جالب درمورد سانسوریا که نمی دانستید!

سانسوریا در فنگ شویی چه جایگاهی دارد؟

شاید باورتان نشود اما سانسوریا در فنگ شویی هم نام برده شده است. این گیاه اگر در جایگاه مناسبی قرار داده شود می تواند انرژی مثبت زیادی تولید کند.

سانسوریا چه خواصی دارد؟

ما در گلباغ فیروزه ذکر کرده بودیم که اصلا سانسوریا توسط ناسا معروف شد. یکی از مقالات مان درمورد گیاهانی که هوا را تصفیه میکند بود. یک مقاله جذاب که نحوه تصفیه کردن و فیلتر کردن هوا در ایستگاه های فضایی را بررسی می کرد. مشخص شد تعدادی گیاه وجود دارد که به طور طبیعی می توانند سموم موجود در هوا را از بین ببرند. گیاه سانسوریا یکی از بهترین موارد بود!

به دلیل ویژگی های تصفیه هوا که به خوبی شناخته شده است ، می تواند بنزن ، فرمالدئید ، تری کلرواتیلن ، زایلن و تولوئن را از بین ببرد و حتی نشان داده شد که یک گیاه در هر 100 فوت مربع برای تمیز کردن موثر هوا در یک ایستگاه فضایی کافی است! سانسوریا یک مورد عالی برای تصفیه هوا خانه و کمک به خواب بهتر است.

همچنین اگر شما از جملع افرادی هستید که آبیاری گیاهان را فراموش می کنید ، پس سانسوریا می تواند یکی از بهترین موارد برای شما باشد.

چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز میشود و تغییر رنگ می دهد؟

برای پاجوش زدن سانسوریا باید توجه داشته باشید که قبل از کاشت قلمه ها باید زیرِ برگ یک برش هشتی بزنید تا رنگ آن تغییر نکند.
حالا برای راه حل برگی که ابلق است (حاشیه طلایی) دارد را جدا کنید به قطعات 8 سانتی تقسیم کنید. پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید، در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه 8 سانتیمتری) جدا نمایید.

بهترین روش های نگهداری سانسوریا

سانسوریا خیلی جان سخت تر از این حرف هاست حتی اگر خودتان قاتل گیاهان باشید.

اما دقیقا سانسوریا چقدر آب میخواد؟

مراقبت از گیاه سانسوریا برخلاف تصور عموم آسان است. زیرا فقط چند هفته یک بار باید آبیاری شود. من پیشنهاد می کنم هر چند هفته یا هر ماه یکبار تقریباً 300 میلی لیتر آب به آنها بدهید و این یک زندگی طولانی و سالم در خانه یا محل کار شما خواهد بود. بعد از 6 ماه ، می توانید هر دو ماه یکبار برای رشد مطلوب به آنها یک گیاه تغذیه ای عمومی بدهید.

توصیه ما این است که برای گیاهان بزرگتر ، بهتر است آنها را با چند اینچ آب در سینک ظرفشویی بگذارید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه در آب خیس بخورد.
سپس گیاه فقط آنچه مورد نیازش هست را برای خودش بر می دارد.

برای مدل سانسوریا بونسِل ، گیاه را ماهی یک بار به جای برگها مستقیماً به داخل خاک آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک خیلی مرطوب بماند.

سانسوریا چگونه رشد می کند؟

سانسوریاها به خوبی رشد کرده و برای مدت طولانی دوام می آورند. همچنین به طور کلی نسبت به آفات مقاوم هستند. بسیاری از آفات معمولا آنها را دوست ندارند!
سانسوریا گیاهان سالمی هستند که بعید است تحت تأثیر آفات یا بیماری قرار بگیرند ، بنابراین برای یک تازه کار بسیار مناسب است.

همانطور که گفته شد سانسوریا از جمله گیاهان آپارتمانی عالی است ، زیرا به آب زیادی احتیاج ندارند.

در نور روشن و فیلتر شده بهترین رشد را خواهند داشت. بعلاوه ، آنها شرایط نوری کم را نیز تحمل خواهند کرد ، بنابراین اگر در گوشه تاریک خانه هم قرار داشته لاشند ، نیازی نیست زیاد نگران باشید.

آیا سانسوریا سمی است؟

متأسفانه ، سانسوریا برای حیوانات خانگی سمی هستند ، بنابراین آنها را از گربه یا سگ خود دور نگه دارید ، خصوصاً اگر احتمال دارد که آنها را بخورند.

آیا گل سانسوریا حساسیت زاست؟

خیر سانسوریا هیچ حساسیت خاصی ایجاد نمی کند.

بهترین شرایط برای رشد سانسوریا

حالا به این سوال جواب می دهیم که سانسوریا را کجا نگهداری کنیم. با توجه به اینکه این گیاه نمای بسیار چشمگیری دارد ، به عنوان یک دکوری فوق العاده روی میز یا قفسه به عالی می شود.
سانسوریا را در آشپزخانه نیز امتحان کنید یا آنها را با سایر گیاهان در ارتفاع و اشکال مختلف دسته بندی کنید تا کنتراست بسیار زیبایی داشته باشد.

چیزی که ما در مورد سانسوریا دوست داریم:

در مورد این گونه خیره کننده چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد. از نام های منحصر به فرد ، مانند زبان مادرشوهر، گیاه ماری و گیاه نیزه آفریقایی گرفته تا این واقعیت که گیاه سانسوریا در مطالعه هوای پاک ناسا حضور داشته است.

اینکه انواع و مدل های زیادی هم دارد خودش یک علاقمندی خاصی ایجاد می کند. در حالی که همه آنها از یک نوع سانسوریا هستند ، اما به اندازه کافی از نظر ظاهری متفاوت به نظر می رسند و مزایای بسیار خوبی برای تصفیه هوا برای شما فراهم می کنند.
سانسوریا یکی از اعضای جداناپذیر طراحان دکوراسیون داخلی هست. همین مورد برای عاشق ایم گیاه شدن کافی است.

سوالات متداول در مورد گیاه سانسوریا:

در این بخش به جواب سوالاتی می پردازیم که شاید شما نیز به آنها برخورده باشید.

چگونه می توانم تشخیص دهم که بیش از حد به سانسوریا آب می دهم؟

طرز آبیاری سانسوریا به این صورت است که آبیاری بیش از حد منجر به قهوه ای ساقه می شود. آبیاری را حفظ کرده و گیاه خود را هرس کنید. گیاه شما فقط وقتی که گلدان کاملاً خشک شود ، آماده آبیاری هست.

چگونه می توانم تشخیص دهم که به سانسوریا کم آب می دهم؟

خیلی کم آب دادن به سانسوریا منجر به ایجاد نکات خشک و ترد روی برگهای گیاه می شود. در این صورت گیاه خود را هرس کنید و دفعات آبیاری را افزایش دهید.

آیا سانسوریا واقعا نور کم را تحمل می کند؟

نور خیلی کم هم می تواند رشد گیاه شما را متوقف کند. همچنین خطر آبیاری بیش از حد افزایش می یابد ، بنابراین هنگام قرار دادن گیاه در شرایط کم نور بیشتر مراقب آن باشید.

مقدار کوددهی به سانسوریا باید چقدر و چگونه باشد؟

این قسمت جواب سوال برای تقویت سانسوریا چه باید کرد نیز هست. به سانسوریا چه کودی بدهیم؟
در ابتدا به این توجه داشته باشید که از کود های زیر باید برای سانسوریا خود استفاده کنید. در غیر اینصورت دیر یا زود شادابی خودش را از دست می دهد.

مقدار مصرف هر کدام نیز در صفحه مربوطه کاملا نوشته شده است.
رشد سریع سانسوریا از طریق همین کود ها انجام می گیرد. پس حتما کوددهی برای سانسوریا را مدنظر داشته باشید.

Array

همین حالا می توانید محصولات معرفی شده در بالا را با بهترین قیمت کود خریداری نمایید. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان و تشخیث ملزومات موردنیاز برای گیاه خود با شماره زیر در واتساپ در ازتباط باشید:

 • 09186307249

راه های افزایش پاجوش سانسوریا چیست؟

برای افزایش پاجوش و رشد سانسوریا باید شرایط کاملا مساعد را برای آن فراهم کنید. آبیاری باید به موقع و به مقدار کافی باشد. وضعیت نود دهی به آن نیز کاملا باید مساعد باشد.
کوددهی را نیز فراموش نکنید و از کود هایی که در قسمت بالا گفته شد حتما استفاده نمایید.

روش های تکثیر سانسوریا چیست؟

سانسوریا روش های تکثیر و قلمه زدن بسیاری دارد که در مقاله روش های تکثیر سانسوریا کامل درباره آن توضیح خواهیم داد. از این روش ها می توان به روش قلمه زدن سانسوریا در خاک، آب، تکثیر از طریق تقسیم بوته و… اشاره کرد.

علت رشد نکردن سانسوریا چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سانسوریا شما رشد نمی کند. از جمله آن ها می توان به دمای بسیار گرم یا بسیار سرد آن، نور خیلی کم رسیدن به سانسوریا و همچنین آبیاری خیلی کم نیز اشاره کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *