نگهداری

تکثیر سانسوریا و قلمه زدن آن در منزل [آسان ترین روش]

 نحوه تکثیر سانسوریا در آب یا خاک به راحتی هرچه تمام تر ، با قلمه زدن برگ یا تقسیم ریزوم ها. بعلاوه جوانب مثبت و منفی این 3 روش! پس در این مقاله به طرز تکثیر سانسوریا می پردازیم. در این مقاله پاسخ به این سوال که چطور سانسوریا را قلمه بزنیم هم داده می شود.

اگر به این موضوع علاقمندید حتما مقاله طرز صحیح نگهداری سانسوریا را هم مطالعه کنید. همچنین بیماری های سانسوریا و راه حل آن ها نیز می توانید در این قسمت بخوانید.

سانسوریا نام های بسیاری دارد: گیاه ماری ، گیاه کنف ، گیاه Bowstring ، زبان مادر شوهر یا زبان شیطان. سانسوریا از آسانترین و زیباترین گیاهان برای رشد هستند ، نکات مربوط به مراقبت از گیاهان ماری را در اینجا ببینید.

گیاهان سانسوریا برای فضای داخلی و آب و هوای مطبوع در فضای باز بسیار مناسب هستند. تکثیر سانسوریا نیز بسیار آسان است ، به این معنی که شما می توانید با تکثیر گیاهان زیبای سانسوریا ، آن ها را برای خانه خود و به عنوان هدیه برای دوستان خود ببرید! اصولا سانسوریا گیاهی است با رشد کند. پس اگر عاشق سانسوریای خود هستید و میخواهید هرچه بیشتر و سریعتر رشد کند، باید با خرید کود مناسب برای آن، این کار را انجام دهید. این نکته مهم را همین ابتدای کار توجه نمایید.

برای مشاوره رایگان در همین زمینه هم میتوانید باشماره 09186307249 در تماس باشید.حال بیایید به نحوه تکثیر و قلمه زدن سانسوریا بپردازیم و جوانب مثبت و منفی 3 روش مختلف تکثیر را با قلمه برگ در آب ، قلمه برگ در خاک و تقسیم ریزوم ها مقایسه کنیم.


مبانی تکثیر گیاه سانسوریا

سانسوریا و تکثیر آن شرایطی دارد. اولا قلمه ها و گیاهان را باید در نور شدید و در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید. دما باید بالاتر از 45 درجه فارنهایت باشد ، بهترین دما بین 65 درجه فارنهایت تا 90 درجه فارنهایت است. مهمترین بخش هم در نگهداری سانسوریا، کوددهی آن است.

کوددهی سانسوریا

گیاه سانسوریا اصولا گیاهی است با سرعت رشد کند. اگر به گیاه سانسوریا خود اهمیت میدهید و می خواهید هرچه سریعتر پاجوش بزند تا آن را تکثیر کنید، کوددهی به آن را فراموش نکنید. برای کوددهی به سانسوریا، می توانید از کودهای تضمین شده زیر استفاده کنید:کود اسید هیومیککود ریشه زاییکود افزایش شاخه و برگکود آهنکود نیترات کلسیمکود مخصوص برگ دهیکیفیت کودهای معرفی شده در بالا کاملا تضمینی است و ضمانت بی قید و شرط بازگشت وجه دارد. همچنین برای مشاوره رایگان جهت تشخیص ملزومات موردنیاز گیاهانتان می توانید با شماره زیر در تماس باشید:09186307249حالا به این برسیم که چگونه سانسوریا را تکثیر کنیم.

تکثیر سانسوریا از طریق برگ

عمده ترین راه و البته ساده ترین راه برای تکثیر گیاه سانسوریا ، جدا کردن برگ هایش است. البته با رعایت نکاتی که بتوانید به درستی این کار را انجام دهید.

چگونه به وسیله جدا کردن برگ گیاه سانسوریا گیاه را تکثیر کنیم؟

برگی مناسب از یک گیاه بالغ سانسوریا را بوسیله یک جسم تیز ( چه قیچی چه چاقو و …) به صورتی که قسمت پایینی گیاه بریده شده به مانند عد 8 فارسی یا V برعکس باشد ، جدا کنید. در یک لیوان آب قرار دهید تا ریشه بزند. پس از مشاهده ریشه گیاه را در گلدان با خاک مناسب کاشته و همانند یک سانسوریا بالغ پرورش دهید.

مناسب بودن برگ سانسوریا را چگونه تشخیص دهیم؟

بهترین برگ برای تکثیر سانسوریا ، برگی است که کمی نزدیک به ریشه و یا بخش پایه ای گیاه است. دومین ملاک برای مناسب بودن برگ مناسب برای جدا و تکثیر ، توجه به سالم بودن آن است.نکته : هنگام جدا کردن برگ دقت کنید که از جسم بسیار تیز استفاده کنید تا به گیاه مادر یا اصلی صدمه وارد نشود.نکته 2: تا ریشه زدن برگ در آب ، برگ را در شرایطی با نور دهی مناسب قرار دهید. منظور ار نور دهی مناسب ، نور نسبتا زیاد ، اما غیر مستقیم است.هنگامی که گیاه را در آب قرار می دهید دقت کنید که میزان آب بالا آمده از قسمت انتهایی V برعکس کمی فراتر باشد. توجه به این کار در ریشه زدن مناسب گیاه بسیار تاثیر گذار است.

ریشه زدن برگ تا چه میزان زمانی طول می کشد ؟

بین 3 تا 5 هفته ریشه های برگ جدا شده رشد می کند. اگر دو تا 3 هفته دیگر نیز به گیاه ریشه دار شده فرصت دهید ، جوانه های کوچکی نیز رشد خواهد کرد که در زیبایی گیاه نهایی تاثیر می گذارد.

نحوه تکثیر قلمه های برگ سانسوریا در آب

می توان گفت تکثیر سانسوریا در آب راحت ترین روش آن است. روش قلمه سانسوریا در آب:یک برگ سالم گیاه سانسوریا را در نزدیکی پایه آن قطع کنید. یک برش به شکل V وارونه در پایین ایجاد کنید ، و برگ را در یک ظرف شیشه ای پر از آب قرار دهید.سطح آب باید کمی بالاتر از برش V باشد. از آنجا که ریشه از بافت بریده شده رشد می کند ، این روش به بلند کردن بیشتر سطح بریده شده کمک می کند تا ریشه ها جایی برای رشد داشته باشند.بعد از حدود 3 تا 5 هفته شاهد رشد ریشه ها از پایین قلمه های برگ خواهید بود. طی 2 تا 3 هفته دیگر ، برگ های کوچک رشد می کنند. می توانید قلمه ها را در خاک پیوند بزنید یا فقط بگذارید تا در آب رشد کنند.


جوانب مثبت تکثیر گیاه سانسوریا در آب:

اول از همه این روش بسیار آسان است. واقعا تماشای ریشه و برگ های کوچکتر از قلمه ها بسیار جالب است.اگر دوست دارید گیاهان را در آب پرورش دهید ، عاشق تکثیر و پرورش سانسوریا در آب خواهید شد. شما فقط کافی است آنها را در آب نگه دارید. این روش، روش مورد علاقه خود من برای رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی است!

موارد منفی:

بسیاری از انواع مختلف سانسوریا اگر با این روش تکثیر و قلمه زده شوند به احتمال زیاد به سبز ساده بر می گردند و هنگام تکثیر از قلمه های برگ حاشیه زنگ خود را از دست می دهند.اگر می خواهید الگوهای منحصر به فرد نوع اصلی را حفظ کنید ، باید از روش شماره 3 استفاده کنید: تکثیر را با تقسیم ریزوم انجام دهید.

نحوه تکثیر قلمه های برگ سانسوریا در خاک

برای تکثیر سانسوریا در خاک لازم است یک برگ سالم گیاه سانسوریا را در نزدیکی پایه آن بریده ، اجازه دهید سطح بریده شده و برای 1-2 روز خشک شود. قلمه ها را در خاک گلدان بکارید. خوب به آنها آب دهید و بگذارید آب آن گرفته شود.اجازه ندهید خاک خیلی خشک یا خیلی مرطوب شود. قلمه ها امکان دارد در خاک مرطوب پوسیده شوند. هر یک تا دو هفته یک بار روی خاک را چک کنید و اگر در بالای خاک زیر سطح زمین احساس خشکی کردید ، آبیاری کنید.مانند قلمه های موجود در آب ، این قلمه های برگ نیز ریشه می دهند و رشد می کنند که به گیاهان جدید تبدیل می شوند. ریشه زدن آنها کمی بیشتر از قلمه های موجود در آب طول می کشد.

موارد مثبت:

این روش یک روش یک مرحله ای است. اگر چندین قلمه در یک گلدان قرار دهید ، می توانید یک گیاه سانسوریا بزرگ فوری داشته باشید! به شخصه دوست دارم انواع مختلف را در گلدان مخلوط کنم.

موارد منفی:

همانند تکثیر قلمه های برگ در آب ، قلمه های موجود در خاک اگر حاشیه یا نوارهای متنوعی داشته باشند ممکن است رنگ شان به سبز معمولی خوده سانسوریا برگردند.


نحوه تکثیر گیاه سانسوریا توسط تقسیم ریزوم

تکثیر سانسوریا رنگی از این طریق امکان پذیر است. تقسیم ریزوم در باغبانی روشی برای تکثیر گیاه است که در آن توده ریشه گیاه به دو یا چند قسمت شکسته می شود. ریشه و تاج گیاه هر کدام دست نخورده نگه داشته می شود.

گیاه خود را از گلدان خارج کرده یا کلوخه ای از خاک را حفر کنید. برای تقسیم توده ریشه از چاقو یا قیچی تمیز و تیز استفاده کنید. هر بخش باید دارای ریشه و مقداری برگ باشد. توده های تقسیم شده را در گلدان های جدید خود یا در باغچه بکارید. این روش با تکثیر گیاه فضای بیشتری برای رشد جدید ایجاد می کند.

موارد مثبت:

این روش ، روشی است که اگر می خواهید گیاه سانسوریا دقیقاً مانند نوع خودش باشد ، خصوصاً انواع مختلف که حاشیه رنگارنگ دارند ، استفاده می شود.

موارد منفی:

برای تقسیم آن به گیاه بزرگتری احتیاج دارید.کلام آخرهر روش تکثیر را که انتخاب کنید ، داشتن سانسوریا بیشتر همیشه بهتر است. من خودم نمی توانم صبر کنم تا انواع بیشتری از سانسوریا را تکثیر کنم. مراقبت از آنها نیز بسیار آسان است!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *