نگهداری

نحوه تکثیر آگلونما و قلمه زدن آن [مرحله به مرحله + ویدیو]

سلام به تمام دوستان گل گلباغ فیروزه امروز قصد توضیح نحوه تکثیر آگلونما را داریم.

با توجه به این که نگهداری گیاه آگلونما را در مقاله قبلی کامل توضیح دادیم ، در این مطلب فقط اشاره کوچکی به آن میکنیم و بیشتر به روش تکثیر گیاه آگلونما و قلمه زدن این گیاه آپارتمانی زیبا می پردازیم.

گیاه آگلونما که برگهای جذاب و خیره کننده ای دارد ، در خانه به روشهای مختلف قابل تکثیر است. ساده ترین و کاربردی ترین روش تقسیم گیاه و قلمه زدن گلدان است. اما اگر صبر و وقت دارید می توانید این گیاه را نیز بکارید آن هم تنها توسط بذر تا تکثیر شود.

مطالعه مقاله نگهداری زاموفیلیا نیز به شما دوست عزیز توصیه می شود.

نکته: حتما برای آگلونما از کودهای تقویتی استفاده شود. بخصوص در بهار و تابستان. برای خرید کود به صفحه لینک شده یا از طریق منو به صفحه خرید کود فرمایید.

آگلونما گیاهی است که برای رشد نیاز به کود دارد پس خرید کود را برای گیاه خود در اولویت قرار دهید و به بخش کوددهی به آگلونما توجه ویژه نمایید.

Array

اگر حال و حوصله خواندن متن را ندارید می توانید با تماشای ویدیوی زیر درباره تکثیر آگلونما اطلاعات خوبی را بدست آورید.

کودهای تقویتی واجب برای آگلونمای (*مهم*)

برای آنکه گیاه آگلونما شما شاداب تر و مقاوم تر از همیشه باشد، باید از کودهای تقویتی برای آن استفاده کنید. به خصوص در فصل های بهار و تابستان. اما سوال اینجاست که چه کودها و ملزوماتی برای آگلونما توصیه می شود. لیست محصولات زیر تمام نیازهای آگلونما برای رشد سریعتر و مقاومت بیشتر را رفع می کند:

 • کود افزایش شاخه و برگ: همانطور که از نامش مشخص است این کود برای رشد شاخه و برگ جدید برای آگلونما کاربرد دارد
 • کود اسید هیومیک: کود اسید هیومیک باعث می شود که ریشه آگلونما جذب 2 برابری مواد مغذی را به گیاه داشته باشد. پس قبل از استفاده از هر کود تقویتی دیگر، ابتدا اسید هیومیک را استفاده نمایید.
 • کود ریشه زایی: کود ریشه زایی فیروزه مخصوص رشد هزچه سریعتر ریشه می شود که درنتیجه آن منجر به تسریع در رشد کلی گیاه خواهد شد. همچنین این محصول برای تقویت ریشه های تضعیف شده نیز به کار می رود.
 • کود برگ و بوته: این کود مکمل کود افزایش شاخه و برگ است. پس از آنکه با استفاده از کود افزایش شاخه و برگ، رشد برگ های گیاه سریعتر شد باید برگ های جدید تقویت شوند که کود برگ و بوته تقویت برگ های گیاه را بر عهده دارد.
 • کود نیترات کلیسم: هر کودی پس از آنکه دو ماه از عمر خاکش می گذرد نیاز به کلسیم پیدا می کند و گیاه آگلونما هم همینطور است. کود کلسیم در مقاوم ساختن ساقه و برگ های گیاه نیز کمک شایانی به ساختمان بدن گیاه می کند.
 • کود آهن: اگر می خواهید برگ های گیاه تان شل و افتاده نشوند و یا رنگ برگ ها به سمت زرد شدن نرود، کود آهن را فراموش نکنید. عنصر آهن یکی از عناصر مهم برای رشد هر گیاه است.

نکته مهم 1: تمامی محصولات معرفی شده قابل مصرف برای تمام انواع گیاهان به جز خانواده کاکتوس ها می باشد.

نکته مهم 2: مقدار و نحوه مصرف هر محصول بطور کامل بر روی جلد تمامی محصولات نوشته و تشریخ شده است. اما اگر بطور کلی سوالی درمورد محصولات و یا نحوه مصرف کودها داشتید، میتوانید با شماره زیر در واتساپ درارتباط باشید:

ارتباط با واتساپ: 09186307249

مقدمه ای بر نحوه قلمه زدن و تکثیر آگلونما

روش های مختلفی برای تکثیر گیاه آگلونما وجود دارد. یکی از متداول ترین روش های تکثیر این گیاه زینتی تقسیم گیاه است ، که در زیر مرحله به مرحله به شما آموزش می دهیم.

 1. در این روش ابتدا گیاه را از گلدان خارج می کنیم.
 2. با قیچی یا چاقو جوانه ها را از گیاه اصلی جدا کنید.
 3. جوانه ها را که حداقل دو برگ و ریشه دارند حتماً هرس کنید.
 4. بعد از جداسازی ، جوانه ها را در خاک برای کمپوست یا پایه پیت در گلدان باز 9 سانتی متری بکارید.

نکته: توجه داشته باشید که مقدار خاک گلدان باید به حدی باشد که ریشه به هوا نرسد. بنابراین حتما خاک را فشرده کنید. برای ریشه زایی سریعتر می توانید کیسه را روی گلدان بکشید و چند سوراخ برای جریان هوا ایجاد کنید. ریشه دهی از چند هفته تا 2 ماه طول می کشد.

گیاه را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد درجه حرارت مطلوب است.

تکثیر اگلونما

انواع روش های مختلف تکثیر آگلونما

به یاد داشته باشید که بهترین فصل برای تکثیر و پرورش گیاه آگلونما اوایل بهار است ، اما اگر شرایط گلخانه ای را در خانه خود فراهم کنید ، این کار در هر فصل دیگری هم قابل انجام است.

تکثیر و تقسیم بوته آگلونما

یکی از آسان ترین و سرعتی ترین روش های تکثیر آگلونما ، تقسیم آن است که بهترین زمان برای انجام این کار در اوایل بهار تا اواسط تابستان می باشد.
روال کار به صورت زیر است:

 • طرف گیاه را که بیش از 2 برگ دارد از گیاه مادر جدا کنید (جوانه ها باید ریشه داشته باشند)
 • سپس جوانه ها را در یک گلدان جدید با خاک سبک بکارید (ترکیبی از خاک می تواند پیت ماس + پرلیت + کمپوست)
 • توجه داشته باشید این کار را خیلی طولانی انجام ندهید ، زیرا خوردن هوا به ریشه گیاه منجر به مشکلات اضافی می شود.

برای بهبود ریشه زایی و جوانه ها ، گلدان جدید را با نایلون پلاستیکی شفاف بپوشانید و هر از گاهی پلاستیک را بردارید تا هوا به داخل گلدان برود. خورشید فیلتر شده برای آن بسیار مناسب است و همچنین دمای تقریبا 20درجه سانتی گراد.

قلمه زدن آگلونما (مرحله به مرحله)

در زیر روش مرحله به مرحله‌ی قلمه زدن گیاه آگلونما توضیح داده شده است.
توجه داشته باشید که برای قلمه زدن آگلونما حتما تمام این مراحل را کامل انجام دهید.

 • 1. قدم اول:
  برای برش گلدانه ها ، ابتدا باید قلمه ها را از گیاه اصلی تهیه کنید ، ساقه هایی را انتخاب کنید که حداقل 2 تا 3 نوار و 3 تا 5 برگ داشته باشند.
 • 2. قدم دوم:
  ساقه را با یک چاقوی تیز برش دهید.
 • 3. قدم سوم:
  اگر بیش از 3 تا 5 برگ وجود دارد ، برگهای اضافی را بردارید تا انرژی گیاه را برای ریشه زایی جذب نکنند.
 • 4. مرحله چهار:
  برای اطمینان از ریشه زدن می توانید قلمه ها را در هورمون ریشه قرار دهید.
 • 5. مرحله پنجم:
  قلمه ها را در مخلوط پیت ماس و پرلیت بکارید. به طوری که حداقل یک سوم ساقه داخل بستر کاشت باشد. به خاطر داشته باشید که تخت باید زهکشی یا زهکشی مناسبی داشته باشد.
 • 6. مرحله 6:
  قسمتی از ریشه را که ساقه اصلی قلمه را از آن بریده اید به هورمون ریشه زنی آغشته کرده و همانطور که در تصویر نشان داده شده در جعبه کاشت بکارید.
 • 7. مرحله 7:
  قلمه ها را با خاک بپوشانید و با دست فشار دهید.
 • 8. مرحله 8:
  قلمه های کاشته شده را آبیاری کرده و شرایط مناسب را برای آنها فراهم کنید.

ریشه آگلونما

تکثیر آگلونما با بذر

در این روش با کاشت بذر فقط کافی است که یک بذر آگلونما داشته باشید. با کاشت بذر ، گیاه شروع به رشد می کند. با رشد مناسب ، گیاه ابتدا شکوفا می شود. بعد از گلدهی گیاه شکوفه های قرمز می دهد.

اگر می خواهید بذر تولید کنید ، باید از این شکوفه ها استفاده کنید. در واقع با کاشت این شکوفه ها که مانند بذر هستند ، یک قلمه جدید تشکیل می شود.

بهتر است بدانید که بهترین زمان برای تکثیر دانه ها اواخر بهار است. اگر هدف شما تولید بذر نیست و یک گلدان برای شما کافی است ، همانطور که گفته شد وقتی گیاه به گل رسید گل را ببرید.

ریشه دار کردن آگلونما در خاک

توصیه من همیشه استفاده از این روش برای تکثیر آگلونما است.

برای انجام این کار ، شما باید یک گلدان با خاک بسیار سبک تهیه کنید (می تواند ترکیبی از پرلیت و پیت ماس باشد که در صفحات لینک شده مب توانید آن را تهیه نمایید).

همچنین سوراخ های زیر گلدان را برای زهکشی مناسب بررسی کنید ، که باید حداقل یک سوراخ باشد و بعد از آن این کار قلمه ها را در خاک فرو می برد به خاطر داشته باشید که حداقل یک سوم قلمه ها در خاک تعبیه شده و سپس گلدان را آبیاری کنید.

اگر می خواهید خیلی زود عملیات ریشه زایی را انجام دهید ، می توانید از پلاستیک شفاف استفاده کنید و بستر را با آن بپوشانید. البته حتماً نایلون را به مدت 1-2 ساعت در روز بردارید تا هوا در گلدان جریان یابد و گلدان شما دچار بیماری های قارچی نشود.

نکته مهم: اگر به دنبال یک گزینه مناسب برای ریشه دار کردن قلمه ها در کوتاه ترین زمان ممکن می گردید حتما از هورمون ریشه زا استفاده نمایید.

Array

تکثیر و قلمه زدن آگلونما

ریشه دار کردن آگلونما در آب

برای این کار یک ظرف شیشه ای آماده کنید و قلمه های بریده شده را در آن قرار دهید و آن را به ظرف آب اضافه کنید تا قسمت خیلی کوچکی از قلمه ها در آب غوطه ور شود.

آب گلدان را هر از گاهی عوض کنید تا عملیات ریشه زایی بهتر انجام شود. این کار باید به خوبی انجام شود ، اما درکل من روش ریشه زایی در خاک را توصیه می کنم ، چون ریشه های قوی و سرزنده ای خواهید داشت و پس از انتقال به گلدان ، بسیار سریعتر با محیط جدید سازگار می شود.

حرف آخر

این بود تمام کارها و روش هایی که برای تکثیر آگلونما باید انجام دهید. مثل همیشه شما می توانید تمام سوالات خود را پیرامون تکثیر و قلمه زدن گیاه آگلونما ، در زیر برای ما کامنت کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن جواب خود را بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *