نگهداری

نحوه پرورش و نگهداری گیاه کراسولا +[سوالات متداول]

دوستان گل گلباغ فیروزه ، امروز می خواهیم آموزش پرورش و نگهداری کراسولا را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم. خوشحال می شویم اگر در انتهای مقاله از نظرات شما بهرمند شویم. همچنین اگر سوالی درمورد گیاه کراسولا قاشقی داشتید آن را بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

با قرار گرفتن در دسته گیاهان خانگی و بسیار مناسب و صد البته پرطرفدار برای پرورش و نگه داری در محیط های زندگی و همچنین گل خانه ها و باغچه ، کراسولا قاشقی ، این گیاه همیشه سبز ، علاوه بر زیبایی و جلوه کم نظیر خود این مزایا را نیز داراست و به یدک می کشد.

کراسولا قاشقی گیاهی است که نیاز به نگهداری و مراقبت چندانی ندارد ، ولی با دانستن و عمل به چند نکته میتوانید کراسولا سالم و با عمری طولانی داشته باشید.

موضوع مقاله نیز درهمین باره است. امیدواریم که این مقاله نیز همانند مقاله های گذشته باعث بالا بردن سطح دانش شما خواننده گرامی در این موضوع شده و همچنین به معرفی و به اشتراک گذاشتنش به دیگر دوستان ، عزیزان و علاقه مندان به پرورش و نگه داری گل و گیاه شود.

قبل از پرداختن به مقاله ، متذکر می شویم که به منظور رفع هر گونه سوال احتمالی در هر موضوع و مبحث تلاش کرده ایم خودمان این سوالات احتمالی را مطرح کرده و به آن ها پاسخ دهیم.

نور مناسب گیاه کراسولا

اهمیت این ماجرا را با این جمله ” کراسولا از دسته گیاهان نور دوست است ” شروع می کنیم.

عاملی مهم در پرورش و نگهداری کراسولا ، نور است. به قدری که حتی در بدترین زمان هایی که گیاه در رنگ پریده ترین حالت خودش می باشد ، با قرارگیری در نور حتی به میزان کم به آرامی برگ هایش تمابل به سبزی را باز می یابند.

بخاطر همین حرف هاست که می گوییم قرارگیری کراسولا قاشقی در محیط های پر نور برای ادامه رشد مناسب و موثر و صد البته حفظ همیشه سبز بود برگ هایش ، نیازی بسیار الزامی و واجب است.

آیا بودن کراسولا در نور زیاد به آن آسیب می رساند؟

قبلا در دیگر مقالات هم از ضرب المثل ” هر چیزی زیادش بده و مقدار مناسبش خوبه ” استفاده کرده ایم. بنابراین ، در جواب این سوال باید گفت صد در صد همینطور هست. اما منظور این است که گیاه کراسولا را در مدت زیادی در محیط های پر نور مسقتیم نگذاریم.

نور زیاد به مدت زیاد برای هر گیاه مانند اسید برای هر چیزی است. شاخه و برگ های گیاه را در کوتاه مدت می سوزاند و سپس شما با یک گیاه مرده طرف هستید. پس این نکته را در نظر داشته باشید که نور زیاد برای گیاه خوب است ، ولی نه در مدت زیاد.

چه مواقعی نور برای گیاه مناسب است و چه مواقعی نیست ؟

هنگام طلوع خورشید تا قبل از ظهر و دمای بسیار و هنگام بعد از ظهر که دمای هوا پایین تر می آید تا هنگام غروب بهترین موقع برای نور رسانی مناسب به گیاه است. همانطور که در توضیح زمان های مناسب گفته ایم ، بدترین زمان نور دهی به گیاه ظهر گاه است. چرا که نور زیاد سبب به دمای زیاد نیز می شود.

نور دهی به کراسولا به چه میزان زمانی نیاز است ؟

برای گیاهانی که در محیط خانگی و یا محل زندگی نگه داری می شوند ، جایگذاری گیاه به کنار پنجره به طوری که به مدت حداقل 6 ساعت نور مناسب به گیاه برسد.

خاک مناسب کراسولا

با اینکه گیاه کراسولا در مورد اسیدی یا بازی بودن خاک در گلدانش یا حتی محل رشدش اهمیتی قائع نیست و به عبارتی ” برایش فرقی ندارد ” و حتی در بسیاری از موارد انواعی از کراسولا در محیط های شنی و یا حتی سنگی سابقه رشد مناسب دارد ، ولی خاک مناسب رشد این گیاه چیست؟

کراسولا ، خاک های نافز ( دارای فاصله بین هر دانه خاک ) برای تقسیم آب به طور مناسب به همه جای خودش و صد البته زه کشی شده را ترجیح می دهد . توصیه شده که ترکیب ماسه، سنگ و خاک گلدان برای گیاه استفاده شود.

برای این منظور شما می توانید با خیال راحت از خاک آماده کشت فیروزه استفاده کنید. این محصول را به راحتی می توانید از قسمت فروشگاه سایت ما خریداری کرده و درب منرل تان تحویل بگیرید.

دما مناسب برای کراسولا

کراسولا دمای نسبتا گرم و تابستانی را برای رشد ترجیح می دهد . در زمستان تحمل دمای نسبتا بالایی دارد و حتی مقابل یخ زدگی های کوتاه مدت نیز مقاوم است. البته توصیه نمی شود که گیاه را در دمای های غیر استاندارد آن هم به مدت طولانی قرار بدهیم.

دمای بالای حد استاندارد که قبلا گفته شد که موجب سوختن شاخه و برگ های گیاه می شود و دمای زیر حد استاندارد نیز موجب ریزش برگ های گیاه و باز هم مرگ شود. به طوری که در فصول سرد سال مخصوصا زمستان ، سخت ترین چالش برای نگهدارنده ابن گیاه آن است که کراسولا قاشقی خود را در محیط گلخانه یا بیرون از خانه نگه داشته است ، مراقبت از گیاه در مقابل یخ زدگی طولانی مدت و کاهش دمای فاحش برای گیاه می باشد. برای تامین دمای مناسب و جلوگیری از یخ زدگی توصیه شده که در صورت امکان ، گیاه کراسولا خود را به صورت گلدان به داخل خانه بیاورید. مخصوصا در شبانه روز.

دمای مناسب برای گیاه کراسولا در هر فصل چه دمایی است ؟

به طور کلی دمای استاندارد برای کراسولا قاشقی بین 18 تا 21 درجه سلسیوس است. در فصول سرد سال این دما تا 10 درجه سلسیوس نیز می تواند برسد.

آبیاری گیاه کراسولا

کراسولا قاشقی در مورد آبیاری بر خلاف مبحث نور ، نیاز زیادی به آب ندارد. این گیاه گیاهی است که عمدتا آب خود را درون سلول های گیاهی اش ذخیره میکند تا به موقع از آن استفاده شود.

آبیاری زیاد به کراسولا قاشقی مانند گیاهان مشابه خود که آبیاری زیادی نیاز ندارن خطر پوسیدگی ریشه گیاه را امکان پذیر کرده و افزایش می دهد. از منظور که اگر گیاه را هنگام هر بار آبیاری و بدون توجه غرق در آب کنیم ، ریشه گیاه است که در آب گیاه غرق شده و در نهایت پوسیده و از بین می رود.

برای فراهم کردن آبیاری مناسب در هر بار چه کار هایی را باید انجام داد؟
پاسخ به این سوال ساده است. در هر بار آبیاری به خاک گلدان گیاه دقت کنید . توصیه شده قبل از هر بار آبیاری کراسولا قاشقی بگذاریم خاک گیاه کاملا خشک شود.

آیا این کار گیاه را تشنه نمی کند و به ضررش نیست؟
خیر ، همانطور که گفته شد کراسولا آب حاصل از آبیاری قبلی را در سلول های گیاهی اش ذخیره می کند. بنابراین در حین آب نداشتن در گلدانش ، در خودش آب مورد نیازش را دارد.

در ادامه بحث آبیاری کراسولا باید گفت حتی گاهی توصیه شده بگذاریم که گیاه کاملا آب ذخیره شده در خود را نیز استفاده کند ، سپس اقدام به آبیاری کنیم. ولی به چه دلیل؟ چرا که ممکن است زمان آبیاری گیاه ، نداشته به یک گیاه سیراب آب داده ایم . منظور این است که ممکن است آب مورد نیاز و کافی اش را در درون خود ذخیره کرده باشد.

بنابراین ما یک آبیاری بی سود و بلکه امکان دارد پرضرر به کراسولا داده باشیم. گیاه آب ذخیره شده در درون خود را استفاده میکند و بنابراین کاری به آب بیرونی گلدانش ندارد. سرانجام آب در گلدان ممکن است در آینده ریشه را غرق کند و در نهایت سبب پوسیدگی آن شود.

تقویت و کود دهی گیاه کراسولا ( خیلی مهم! )

کود مناسب کراسولا چیست ؟ درواقع فوت کوزه نگهداری گیاه کراسولا همین بحث کوددهی به آن است. چون کوددهی به گیاه قطعا موجب رشد هر چه بیشتر و سرسبز تر گیاه می شود. فقط باید توجه کنید که از محصولات درست و مناسبی استفاده نمایید. یعنی خرید کود محلات. در این مورد تمام محصولات ما 100% تضمین می شود و درصورت عدم اثر بخشی ضمانت بازگشت وجه داریم. این نشان دهنده اطمینان کامل به محصولاتمان است.

برای گیاه کراسولا باید از کودهای تقویتی زیر استفاده نمایید:

  • کود برگ و بوته : این کود کیفیت برگ دهی آگلونما را افزایش میدهد و موجب می‌شود که برگ‌های گیاه شاداب‌تر شوند.
  • کود آهن : بطور خیلی خلاصه و به زبان ساده، این کود از زرد شدن برگ آگلونما و درمان زردی برگ گیاهان استفاده می شود.
  • کود اسید هیومیک : این کود یکی از مهمترین کودهای تقویتی برای گیاه آگلونما می باشد. استفاده از آن موجب می‌شود که اثر دیگر کودها بر روی گیاه دوچندان شود. پس ابتدا باید این کود را به گیاه‌تان بدهید.
  • کود افزایش شاخه و برگ : همانطور که از اسمش پیداست موجب تقویت و رویش شاخه و برگ‌های جدید در گیاه می‌شود.
  • کود نیترات کلسیم : این کود یکی از کودهای تقویتی موردنیاز برای تمام گیاهان است و موجب افزایش مقاومت ساقه و برگ‌ها گیاه می‌شود.

تمام این کودهای تقویتی را می توانید از قسمت فروشگاه ما فقط با قیمت 7 هزار تومن خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید. همچنین برای مشاوره رایگان و تشخیص ملزومات مورد نیاز گیاهانتان میتوانید در واتساپ با ما در تماس باشید:

  • 09186307249

زمان رشد کراسولا چه فصلی است؟

بهار و مخصوصا اواسط بهار. افزودن یا اضافه کردن کود و یا تقویت کننده به گیاه در این فصول کمک خیلی زیادی به رشد بیشتر گیاه خواهد کرد.

کود مناسب کراسولا را از کجا می توان تهیه کرد؟

فروشگاه گل باغ فیروزه بیش از 7 سال سابقه در زمینه ملزومات گیاه دارد و می توانید انواع کود های تقویتی را همراه با مشاوره رایگان با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت ، سفارش داده و درب خانه خود تحویل بگیرید.

برای مشاوره رایگان برای بررسی گیاه خود یا درصورت داشتن هرسوالی راجب محصولات ، با شماره زیر در واتساپ در ارتباط باشید:
09186307249

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *