نگهداری

بیماری و مشکلات نخل شامادورا+[راه حل آن درخانه!]

برای مراقبت از هر گیاهی ، بایستی مشکلات آن را نیز دانست و در صدد برطرف آن بر آمد. پیشتر عوامل مهم در تاثیر گذار در نگه داری شامادورا را در مقاله ای با عنوان نگهداری نخل شامادورا انتشار دادیم. این مقاله نیز به بررسی مشکلات نخل شامادورا و بیماری های ممکن این گیاه می پردازد.

باشد که به مانند مقاله های پیشین ، موجب لذت و افزودن به دانش خواننده گرامی شده و موجب معرفی و اشتراک گذاری این مقاله به دیگر عزیزان و یا دوستان گردد.

مشکلات طبیعی نخل شامادورا

عمده ترین مشکلات طبیعی این گیاه ، بر اثر کم دقتی و یا بی دقتی نگه دارندگان و یا صاحبان گیاه پیش می آید. کم و یا حتی استفاده کردن از مواردی که برای سلامت گیاه مناسب و حیاتی هستند ، ولی اگر به میزان مناسب و صحیح استفاده نشوند حتی باعث مرگ گیاه نیز می شوند. عواملی از جمله : آبیاری ، کود دهی ، دما و درنهایت نور.

مشکلات آبیاری شامادورا

اولین مورد از مشکلات نخل شامادورا ، یک مشکل عمده و مشترک در بین گیاهان ، یعنی آبیاری نا مناسب و بی رویه است. در مقاله نگهداری شامادورا نحوه صحیح آبیاری شامادورا را به بهترین نحو ممکن توضیح داده ایم.

اگر یادتان باشد به این موضوع هم اشاره کردیم که “شامادورا صاحبش را بابت کم آب دادن بهش می بخشد” . همچنین به این مهم اشاره کردیم که اگر به گیاه زیاد از حد آب داده شود چه اتفاقاتی می افتد.

عوارض زیاد آب دادن به شامادورا چیست؟

از غرق شدن ریشه گیاه و پوسیدگی آن تا مرگی دردناک برای گیاه که تنها در اثر یک بی دقتی جزئی ولی حیاتی و مهم که بر گیاه نگون بخت رخ داده است. پوسیدگی ریشه عمده ترین مورد برای شامادورا است.

یکی دیگر از عوارض رایج آبیاری بیش از حد ، قارچ زدگی گیاه است. که درواقع با آبیاری زیاد از حد باعث می شوید که گیاه دچار بیماری های قارچی شود.

از کجا متوجه پوسیدگی ریشه در گیاه شویم؟

از طریق زرد شدن سربع برگ ها ، توقف رشد گیاه و قهوه ای شدن گیاه.

آیا گیاه پوسیده و قارچ زده قابل درمان است؟

خوشبختانه بله . ما برای درمان و همچنین جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در گیاه ، سم مخصوص قارچ کش فیروزه را عرضه کرده ایم.

این محصول فوق العاده پس از انجام آزمون و خطاهای متعدد وارد بازار شده است و کیفیت آن را کاملا تضمین می کنیم. همین حالا می توانید سم قارچ کش فیروزه را با قیمت فقط 7 هزار تومن از قسمت فروشگاه سایت ما خریداری کرده و آن را درب منزل دریافت کنید.

یک راه برای مطمئن شدن از اینکه ریشه گیاه پوسیده است یا خیر به این صورت می باشد: در صورت بروز علائم فوق ، گیاه را از خاک در آورده . به ریشه اش نگاهی اندازید . اگر ریشه گیاه زرد رنگ است و یا مقداری زردی درش است ، گیاه پوسیده نشده و بایستی به حیاتش ادامه دهد. ولی اگر قهوه ای و یا متمایل به قهوه ای باشد ، باید بلافاصله مراقبت صحیح از گیاه را شروع کرد.

چگونه از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنیم؟
همانطور که گفتیم راه حل اول و قطعی ، استفاده از سم قارچ کش است.

اما راه حل های عمومی تر: قبل از هر آبیاری خاک گیاه را تحت نظر بگیرید که قسمت روی خاک خشک شده باشد. به رطوبت هوا توجه داشته باشید که بر روی میزان آب رسانی شامادورا تاثیر به سزایی دارد. آب اضافی جمع شده در انتهای گلدان را خالی کنید.

در کل ، جلوگیری از بروز این اتفاق و رخداد امری ساده است. ولی عدم رعایت و توجه مناسب می تواند جبران ناپذیر باشد.

کود دهی و تقویت شامادورا (بسیار مهم)

دومین مورد از مشکلات نخل شامادورا همین قسمت است. همه ما از انواع کود برای گیاه ها استفاده میکنیم با یک هدف و یک دلیل ساده، تقویت رشد گیاه. ولی گاهی تقویت گیاه در زمان های نامناسب و بازه هایی که به تقویت شدن نیازی ندارد ، به مانند غذا چپاندن در دهان کودکی است که تنها قصد تقویت ، رسانیدن مواد مناسب به او و به اصطلاح ” پروار شدن ” او را در سر میپرورانیم .

در کودک ، چاقی بی رویه و بدون هیچ گونه سود و در مورد گیاه شامادورا ، پژمردگی آن را شاهد خواهیم بود. ولی چه زمان هایی گیاه نیاز به تقویت و بهره مند شدن از انواع کود ها را در خود برای رشد مناسب احساس میکند؟

در پاسخ به این سوال ، گفته می شود که در فصل های رشد گیاه که اوایل بهار تا اواسط تابستان است. گیاه در بهترین حالت برای رشد مناسب است. در این زمان است که استفاده از کود های مناسب برای گیاه بسیار سود مند خواهد بود.

صدالبته که استفاده از کود های مناسب و یا تقویت کننده های گیاهان با کیفیت مرغوب ممکن است تبدیل به یک دغدغه برای صاحبان شامادورا شود.

برای رفع این نیاز ، فروشگاه گلباغ فیروزه ، علاوه بر فروش انواع گیاه اقدام به معرفی انواع کود ها و تقویت کننده های مرغوب با بهترین کیفیت و صد البته نازلترین قیمت کرده است. می‌توانید در سایت سفارش داده و بصورت اینترنتی درب منزل خود دریافت کنید.

برای تقویت گیاه شامادورا خود و جلو گیری از مشکلات و بیماری های شامادورا ، باید از کودهای زیر استفاده نمایید:

Array

مشکلات دما در شامادورا

بطور استاندارد ، شامادورا قادر به تحمل دمای تا 10 درجه سانتی گراد است. اگر چه به هیچ وجه توصیه نمی شود که گیاه را در این دما یا حتی به کل در معرض دمای زیر استاندارد خودش یعنی 16 تا 28 درجه سانتی گراد قرار دهید.

بودن در معرض این دما برای گیاه در بهترین حالت یخ زدگی و در بدترین حال که متحمل ترین حالت است فرو رفتن گیاه در شوک می باشد. همانند انسانی که هنگام ترسیدن بدنش به شوک رفته و امکان ایست قلبی برای زیاد است. برای شامادورا نیز رخ دادن این احتمال بسیار بالا می باشد.

در این حالت گیاه شروع به از دست دادن برگ هایش کرده و آرام آرام به سمت نابودی و خاموشی دائمی می رود. بنابراین ، حتی الامکان از قرار دادن گیاه در دمای زیر استانداردش جدا خودداری نمایید.

مشکلات نوردهی شامادورا

شاید می توان به جرات گفت که بیشترین حساسیت یک گیاه نور را ممکن است شامادورا داشته باشد.

بر خلاف بسیاری از انواع گیاه ها ، شامادورا علاقه خاصی به نور ندارد و به اصطلاح ” نور دوست ” نیست. تنها وجودش به مقدار مناسب ، غیر مسقتیم و ملایم برای رشد گیاه نیاز است.

اگر کم تر باشد در رشد گیاه در دراز مدت خلل ایجاد میکند و اگر زیاد باشد اثری به مراتب بدتر بر گیاه خواهد گذاشت و منجر به سوزاندن برگ های گیاه خواهد شد. بنابراین نور دهی مناسب و صحیح برای گیاه بسیار حیاتی است.

نور مناسب گیاه چه هنگام در طول روز بدست می آید؟

در هنگام طلوع خورشید تا رسیدنش به درجه کامل طلوع در آسمان و عصرگاه در زمانی که قصد غروب و خاموشی را دارد.

بیماری های نخل شامادورا

پس از پرداختن به مشکلات طبیعی گیاه و روش های جلوگیری از آنها می پردازیم به چندی از عواملی که رخنه کردن آن ها در گیاه باعث بیماری و یا صدمه به آن و در نهایت از دست رفتنش شود.

گیلوکلادیوم

از دسته تیرگی های قارچی است که ممکن است در ترکیب با آلودگی هوا به گیاهان رخنه کند.

علائم این بیماری چیست؟
وجود ضایعاتی قهوه ای مایل به قرمز یا سیاه رنگ در اندازه 1.4 تا 1.8 اینچ بر سطح گیاه. در برخی موارد دور این ضایعات را رنگ زرد نیز مشاهده می شود.

چگونه از بروز این اتفاق جلوگیری کنیم؟
باید از سموم مختلف که مختص درمان بیماری و آفت گیاه است استفاده نمایید. باتوجه به نوع بیماری و آفتی که گیاه زده می توانید از سموم زیر استفاده نمایید:

  1. سم حشرات خاکی
  2. سم کنه کش
  3. سم حشره کش گیاه

برای مشاوره رایگان درجهت شناسایی آفت گیاه تان می توانید از طریق واتساپ با شماره زیر در ارتباط باشید:
09186307249

Array

همچنین در این مورد توصیه شده که گیاه را در مکان هایی با دمای مناسب قرار داده و با نور مناسب منطبق با شرایط از گیاه محافظت شود.

آفات شامادورا

آفات ممکن است در هر زمان بوجود آیند ، با شروع آلودگی در گلخانه یا از طریق آلودگی در خانه شما. کنه های عنکبوتی و حشرات معمولاً عمدتا از مزاحم های معمول و رایج هستند ، توجه داشته باشید که به محض هجوم این آفات.

به دنبال پخش کلروفیل با هدف تضعیف گیاه و محلی برای مخفی کردن تخمهایشان ، در برگ ها پرسه می زنند. با این حال ، بیشترین حمله از جانب کنه های عنکبوتی شکل است.

آفات یا کنه های عنکبوتی گیاهی

از آن جایی که شامادورا به آبیاری مناسب ( ولی کم ) نیازمند است. محیط این گیاه برای آفاتی عنکبوتی مانند مناسب است. هجوم این آفات عنکبوتی به گیاه ، موجب شکننده شدن ساقه ها و شاخه ها و تغییر رنگ برگ ها به زرد یا قهوه ای شود.

جلوگیری از این آفات چگونه امکان پذیر است؟

برای حل این مشکل نیز از سموم معرفی شده در بالا استفاده کنید.

همچنین توصیه شده است که دمای گیاه در روز و شب کنترل شود. در روز حداقل دما گیاه 18 و در شب 12 درجه مناسب است. عمدتا اسپری کردن آب بر گیاه برای جلوگیری از این آفات توصیه شده است. مقدار مناسب هفته ای دو بار برای اسپری کردن آب می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *