نگهداری

7مورد از مشکلات رایج و بیماری های سانسوریا+[راه حل]

بله درسته ممکن است با بیماری های سانسوریا و مشکلات آن نیز دست و پنجه نرم کنید. اما واقعا بیماری سانسوریا چیست و چه می تواند باشد؟

سانسوریا از جمله گیاهان آپارتمانی عالی است که شناخته شده است که با حذف سموم از هوا ، خانه ای را از آلاینده های هوا آزاد می کند. گیاهان سانسوریا مقاوم هستند و به راحتی قابل رشد هستند ، اما این بدان معنا نیست که مشکلی پیش نخواهد آمد. بنابراین ، مشکلات گیاهان ماری چیست؟

مشکلات رایج گیاه سانسوریا شامل آبیاری بیش از حد ، حساسیت دما ، ریزش برگها ، پوسیدگی ریشه ، رشد آهسته و مشکل تکثیر می شود. علاوه بر این ، سانسویرا برای گربه ها و حتی کودکان سمی است و باعث می شود گیاهان داخل منزل خطرناک و کمتر مطلوب باشند.

برای یادگیری نحوه صحیح تکثیر سانسوریا نیز به این صفحه مراجعه فرمایید.

مشکلات و بیماری های رایج گیاه سانسوریا

یک مشکل رایج در گیاهان سانسورا درمورد رطوبت رسانی صحیح است. این گیاه به راحتی بیش از آب مورد مورد نیاز خود را جذب می کند و منجر به سلامتی با گذشت زمان می شود. از دیگر مشکلات رایج می توان به توقف رشد ، پوسیدگی ریشه و از بین رفتن برگها اشاره کرد.

1. رشد آهسته

قد متوسط گیاهان مار 1-4 فوت است ، اما شما می توانید گاه گاهی گونه هایی را پیدا کنید که در صورت رشد در شرایط مطلوب به ارتفاعات قابل توجهی برسند. این گیاه رطوبت نسبی حدود 40٪ را ترجیح می دهد ، به این معنی که می تواند نوسانات نور و دما را به خوبی تحمل کند.

یک عیب قابل توجه گیاهان سانسوریا این است که آنها در هنگام رشد در خانه (و در بعضی از زمان های سال) حداقل رشد دارند. اندازه گلدان همچنین گیاه را مجبور می کند تا جایی که ریشه آن گسترش می یابد و بر تشکیل برگهای اضافی تأثیر می گذارد ، محدود کند. قطع نوک برگهای گیاه بر میزان رشد برگها تأثیر دارد. یک راه حل قطعی برای تسریع در رشد سانسوریا استفاده از کود برای آن است.

کودهای مناسب سانسوریا:

استفاده از کود های مناسب برای سانسوریا که زیر آمده است برای رشد سانسوریا بسیار مناسب است:

 1. کود برگ دهی
 2. کود کامل ( کود سه بیست )
 3. کود آهن
 4. کود ریشه زایی
 5. کود افزایش شاخه و برگ
 6. کود نیترات کلسیم

رشد گیاه در فضای باز می تواند به رشد گونه های بلندتر و بزرگتر گیاه کمک کند ، اما به گونه های گیاه نیز بستگی دارد.

Array

برای مشاوره رایگان و تشخیص ملزومات موردنیاز برای گیاهان خود، می توانید با شماره زیر (بصورت تماس تلفنی یا در واتساپ) در ارتباط باشید:

 • 09186307249

2. مشکلات تکثیر

گیاهان سانسوریا با مشکلات تکثیر متعددی روبرو هستند. بعضی از افراد استفاده از آب را ترجیح می دهند در حالی که دیگران قلمه زدن در خاک را ترجیح می دهند. تکثیر گیاه با استفاده از آب برای اکثر افراد آسان است ، اما به دلیل آبیاری بیش از حد احتمال ایجاد پوسیدگی ریشه افزایش می یابد.

قلمه ها برای تکثیر گیاه سانسوریا ایده آل هستند ، ابته با توجه به اینکه اگر بتوانید چگونه یک برش خوب انجام دهید. اگر برش به اشتباه انجام شود ، خطر صدمه زدن به گیاه خود وجود دارد.

3. مشکلات پوسیدگی ریشه (قارچ)

معمولا گیاه سانسوریا مستعد پوسیدگی ریشه و عفونت های قارچی است. بیشتر موارد پوسیدگی ریشه مربوط به آبیاری بیش از حد است. گیاهان ماری به آب زیادی احتیاج ندارند و باید ماهیانه حداقل دو بار آنها را با کمترین مقدار آبیاری کنید.

با بررسی علائم زیر می توانید بفهمید که گیاه شما از وضعیت پوسیدگی ریشه رنج می برد:

بوی بد خاک گلدان

اگر متوجه شدید که ریشه گیاه یا محیط گلدان بوی بد می دهد ، ممکن است گیاه شما از پوسیدگی ریشه رنج ببرد. می توانید با جمع کردن مقداری از خاک نزدیک به ریشه گیاه (دقت کنید که به ریشه گیاه آسیب نرساند) و قرار دادن آن در نزدیکی بینی خود ، سریعاً آن را تشخیص دهید. یک گلدان بو دار برای گیاه شما خطرناک است و ممکن است توجه فوری بخواهد.

ریشه های مشبک

گیاهان سانسوریا سالم دارای ریزوم های سفید پوستی هستند که پس از حفر چند اینچ در زیر خاک به راحتی قابل مشاهده هستند. فرض کنید شما شک دارید که گیاه شما به عفونت قارچی مبتلا شده است. توصیه می شود ریشه ها را بررسی کنید.

شاخص استاندارد پوسیدگی ریشه در میان گیاهان مار ، ریشه های لوس ، قهوه ای یا پوسته پوسته است. شما باید ریشه ها را بررسی کنید ، با مشاهده بافت و شکل ظاهری آنها.

برگهای زرد یا قهوه ای سانسوریا

برگهای گیاه مار سالم سبز است و بعضی از گونه ها دارای لکه های اضافی هستند. برگ های زرد یا قهوه ای روی گیاه شما ممکن است شاخصی از شرایط مختلفی از جمله آبیاری بیش از حد ، آفات و پوسیدگی ریشه باشد. قبل از انجام اقدامات مناسب ، گیاه خود را دقیقاً مورد بررسی قرار دهید تا به دلیل اصلی مسئله پی ببرید.

راه حل قارچ زدگی سانسوریا:

به نظر شما برای قارچ سانسوریا چه باید کرد ؟

ما در گلباغ فیروزه برای این مشکل یک راه حل قطعی داریم. استفاده از سم قارچ کش فیروزه. این محصول یک ضد قارچ سانسوریا است.

این سم به راحتی قارچ های گیاه را از بین می رود. علاوه بر آن این سم باعث پیشگیری قارچ زدگی گیاه نیز می شود.

روی سانسوریا قارچ زده باید از سم قارچ کش استفاده شود.

4. مشکلات آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد یک مشکل رایج است زیرا سانسوریا نسبت به میزان رطوبت در خاک بسیار حساس است.

در طول ماه های زمستان ، گیاه وارد مرحله خاموش خود می شود ، جایی که به حداقلِ آب نیاز دارد. بدون نیاز به آبیاری گیاه می تواند تا یک ماه زنده بماند. آبیاری بیش از حد به گیاه سانسوریا شما می تواند مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی ریشه ، افتادگی برگ ، رشد کوتاه مدت و غیره را ایجاد کند.

قانون کلی این است که خیلی کم سانسوریا را آبیاری کنید. با این حال ، این به فصل و نوع مخلوط گلدان بستگی دارد.

اگر هنوز مطمئن نیستید که چگونه می توانید گیاه سانسوریا را آبیاری کنید ، توصیه می شود این موضوع را در قسمت مشاوره گل و گیاه از ما بپرسید.

5. حساسیت به دما

گیاهان سانسوریا گیاهانی مقاومی هستند که در مناطق مختلف آب و هوایی به خوبی رشد می کنند. اگرچه این گیاهان می توانند شرایط سخت را تحمل کنند ، اما به تغییرات ناگهانی دما و نور حساس هستند.

گیاهان سانسوریا دامنه دمایی بین 55-85 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند. دمای بیش از حد زیاد ممکن است باعث شود که حلقه های قهوه ای روی سطح برگ ظاهر شود. چین و چروک شدن برگها در سانسوریا نیز می تواند گرمای شدید را نشان دهد.

همچنین نور خورشید را بصورت کم نور ترجیح می دهند و در فضای روشن با نور غیرمستقیم بسیار خوب عمل می کنند. آنها به خوبی با نور مصنوعی سازگار می شوند و یک گیاه عالی برای رشد در محیط داخلی است.

6. ریزش برگ ها و افتادگی آنها

برگهای گیاه سانسوریا ، معمولا برگهای سبز و پر شاخه ای است که از بقیه گیاهان برجسته تر است. بعضی اوقات این برگها ممکن است آویزان شوند ، سفید شوند یا بریزند. اینها نشانه هایی از عدم سلامتی در گیاه شماست و باید فورا اقدام کنید تا مشخص کنید چه عواملی می تواند باعث بروز چنین اتفاقی شود.
برگ های سانسوریا ممکن است به چندین دلیل از بین بروند ، از جمله:

آب زیاد

آبیاری بیش از حد یک مشکل مهم برای گیاهان سانسوریا است. این گیاه آب را در برگهای خود ذخیره می کند و وقتی گیاه بیش از حد آب دریافت کند ، ممکن است برگها سنگین و آویزان شوند.

مشکلات نوری

گیاهان سانسوریا می توانند برای مدت زمان قابل توجهی از شدت نور کمی برخوردار شوند. با این حال ، ممکن است وقتی برای مدت طولانی در یک اتاق تاریک قرار می گیرید ، برگ ها شروع به ریزش می کنند.

این گیاهان در شدت کم و متوسط نور طبیعی عملکرد خوبی دارند اما در شرایط نوری مصنوعی مانند نورهای فلورسنت و رشته ای نیز می توانند به خوبی زنده بمانند.

مشکلات گلدان

مواد داخلی و خاک گلدان ضعیف می تواند باعث ریزش برگ های گیاه سانسوریا شوند. اندازه گلدان همچنین می تواند میزان سلامت گیاه شما را تعیین کند. گلدان های بزرگ هم ممکن است باعث تولید قارچ ، پوسیدگی ریشه شود و مستعد آبیاری بیش از حد است.

7. لوله شدن و خم شدن برگهای سانسوریا

یک گیاه سانسوریا سالم دارای برگهایی مستقیم و شمشیری شکل است. برگهای گیاه ماری نشان دهنده سلامتی یا سهل انگاری و حمله آفات یا آبیاری بیش از حد است. شناسایی آنچه باعث خم شدن برگهای گیاه شما می شود ، مسئله اصلی در حل این مسئله است.

یک آفت زدگی رایج وجود دارد که ممکن است باعث پیچ خوردگی برگ های گیاه شما شود و پس از تغذیه لکه های سیاه روی برگ ها برجای بگذارد. برای بررسی چنین مکان هایی در گیاه خود می توانید از ذره بین استفاده کنید.

اگر برگها سالم به نظر می رسند ، آنها را نگه دارید و برگهای مرده یا بیش از حد آسیب دیده را نیز ببرید و دور بریزید. همچنین توصیه می شود که گاهی برگ ها را با استفاده از یک پنبه پاک کنید تا آفات از بین برود و برگ ها تمیز و براق به نظر برسند. برای این کار از محلول شست و شوی گیاه فیروزه نیز می توانید استفاده نمایید.

سایر معایب گیاهان سانسوریا

گیاهان سانسوریا معایب دیگری نیز دارند که مربوط به سمی بودن آنها است. برگهای گیاه برای گربه ها ، سگ ها و سایر حیوانات خانگی در خانه شما سمی است.

گیاهان سانسوریا برای گربه ها و حیوانات خانگی سمی هستند

گیاه سانسوریا برای گربه ها و سایر حیوانات خانگی سمی است. البته برگ های تلخ گیاه از خوردن بیش از حد گیاه توسط حیوانات خانگی جلوگیری می کند. علائم رایج مسمومیت با این نوع گیاه در بین گربه ها شامل از دست دادن اشتها ، ریزش آب بینی ، مشکلات دستگاه گوارش ، حالت تهوع ، اسهال و استفراغ است.

اگر اتفاقاً علائم مشابهی را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید ، به احتمال زیاد گربه یا حیوان خانگی شما می تواند برگ ها را بلعیده باشد.

سانسوریا برای انسان هم سمی است

گیاهان سانسوریا نیز برای انسان سمی هستند ، به ویژه کودکانی که ممکن است از اثرات مضر گیاه اطلاع نداشته باشند. کودکی ممکن است به طور تصادفی برگها را بلعیده باشد (اما با توجه به طعم تلخ ، بعید است مقدار زیادی از آن گرفته شود) و در نتیجه ممکن است مسموم شود.

علائم مسمومیت با گیاهان سانسوریا در انسان شامل مشکلات دستگاه گوارش ، حالت تهوع ، استفراغ ، تحریک دهان و بینی و غیره است. بیشتر موارد معمولاً با گذشت زمان کمرنگ می شوند ، اما در صورت شدیدتر بودن مشکل همیشه بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “7مورد از مشکلات رایج و بیماری های سانسوریا+[راه حل]

 1. مجید گفت:

  سلام وقت بخیر
  گیاه سانسوریای من برگهاش کاملا لوله ای شکل شده و از اون شق بودن در امده و خم شدن و باید با نخ ببندمشون .
  یه مشکل دیگه هم که داره اینه که دست به برگهاش میخوره از توی خاک در میان و پایین گیاه دیگه اون انسجام و بهم چسبیدگی ساقه ها رو توی خاک ندارن و براحتی از بیخ کنده میشن .
  .
  ممنون

  1. 141426 گفت:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   برای حل این مشکلاتی که گفتید اول از همه باید خاکش رو بررسی کنید که سفت نباشه و آب راحت بتونه رد بشه و تا پایین گلدون بیاد.
   در مرحله دوم هم حتما از سم قارچکش استفاده کنید براش. احتمال قارچ زدگی سانسوریا شما هست.
   برای تقویت سانسوریاتون هم پیشنهاد میکنم حتما از کودهای تقویتی زیر استفاده کنید:
   کود نیترات کلسیم
   کود افزایش شاخ و برگ
   کود برگ و بوته
   تمام این محصولاتی که معرفی شدند رو از صفحه خرید کود در وبسایت ما میتونید مشاهده بفرمایید.
   سوال دیگه‌ای هم بود بنده درخدمتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *