نگهداری

آفت هاو بیماری های نخل ماداگاسکار+[راه حل و درمان]

در این مقاله قصد داریم بیماری های نخل ماداگاسکار را بطور کامل بررسی نماییم و برای آنها راه حل بیاوریم.

نخل ماداگاسکار ، گیاهی است که سابقا در مورد خاستگاه و یا به عبارتی خانه اصلی این گیاه در مقاله ای جدا توضیح داده شده است.

گیاهی که برخلاف اسمش نخل نیست و تنها چیز صحیح در موردش خاستگاهش است که از ماداگاسکار آمده. گیاه نخل ماداگاسکار تنها به دلیل شباهتش به نخل به این اسم نامیده است. این گیاه در حقیقت از دسته کاکتوس ها به شمار میرود. دسته ای که باز هم تنها به دلیل شباهتش به گیاه کاکتوس نامگذاری شده و در این دسته قرار گرفته است.

گیاهی که سر سخت و یا به اصطلاح “سخت جان” است و علارقم این نکته در نگاه اول ممکن است فراهم آوردن شرایط مناسب برایش کمی سخت به نظر رسد. ولی باز هم به اصطلاح “ارزشش را دارد”. میزان عمرش 9 تا 11 سال تخمین زده شده است. البته که با فراهم آوردن شرایط مناسبش میتوان میزان عمرش را حتی بیشتر کرد و یا حتی افزایش داد.

در مورد شرایط نگهداری گیاه نخل ماداگاسکار و فراهم کردن شرایط مناسبش در مقاله ای جدا و به صورت جذابیت هر چه تمام تر توصیح داده شده است.

هدف از نوشتن این مقاله ، بر شمردن ضعف ها ، بیماری ها ، اشتباهات عمده ای که نگهدارندگان محترم این گیاه زیبا ممکن است سهوی مرتکب شوند. عواملی که می توانند و توانایی این را دارند که به گیاه آسیب و یا صدمه زده و چه بسا در کوتاه مدت و یا دراز مدت گیاه را از پای در آورند و موجب مرگ گیاه نخل ماداگاسکار شوند.

صد البته که این مقاله در تلاش است که علاوه بر بر شماری این موارد یا یه صورت بند و توضیح یا به روش پرسش و پاسخ ، روش و یا روش های جلوگیری از رخ دادن این موارد را نیز مaعرفی کرده و به دارندگان این گیاه خاص و زیبا کمک کند تا بتوانند یک نخل ماداگاسکار همیشه سبز و سلامت داشته باشند.

و در آخر، همواره امیدواریم که از این مقاله لذت برده و به دوستان دیگرتان نیز نه تنها معرفی کنید. بلکه بقول معروف “پرچم وبسایت ما را نیز بالا ببرید”.

آبیاری بسیار زیاد یا بیش از حد نخل ماداگاسکار

در ابتدا ، از مهم ترین عاملی که ممکن است حتی موجب به مرگ گیاه شود نام می بریم ، آبیاری بی رویه یا بیش از حد.

از اشتباهات فاحش و البته سهوی ولی بسیار افراد این است گاهی افراد به اشتباه و با تنها این نیت که مدت است به گیاه آب نداده و گیاه خشک و عاری از آب شده گیاه را مورد آبیاری قرار می دهند. این کار کم کم موجب به زیادی آب در گیاه شده و احتمال صدمه دیدن گیاه را افزایش می دهد.

در بخش مراقبت از گیاه ، بخصوص در موضوع آبیاری گفته شد که نخل ماداگاسکار گیاهی است که نیاز چندانی به آب ندارد. سابقا به این موضوع که نخل ماداسکار با اینکه شبیه به درخت نخل است ، در دسته گیاهان کاکتوسی قرار می گیرد ، ویژگی ذخیره آب و نیاز مند آبیاری کم بودن کاکتوس ها را داشته و دارد.

توجه به میزان مرطوب بودن خاک گیاه قبل از هر آبیاری ، نکته ای تقریبا حیاتی است. دلیل اینکار هم مشخص است. از بررسی میزان مرطوب بودن خاک گیاه میتوان در یافت که گیاه نیاز به آبیاری دارد یا خیر.

آبیاری بیش از حد نخل ماداگاسکار و قارچ زدگی آن

آبیاری بیش از حد گیاه ، موجب می شود که ریشه گیاه در آب اضافی غرق شود. این کار دو پیامد دارد که در دو دسته پیامد بلند مدت و کوتاه مدت قرارش میدهیم.

آبیاری زیاد گیاه در مدت طولانی ، موجب تغییر رنگ برگ ها به قهوه ای و ریزش بر گ های گیاه می شود. حتی در برخی موارد باعث شده شکستن شاخه های گیاه شده است. بزرگی یا کوچک بودن شاخه هم مهم نیست. گاهی مشاهده شده که تنومند ترین شاخه این گیاه ، ناگهان کج شده ، نصف شود و یا کامل بیوفتد.

البته که ممکن است این مورد از علائم کم نور دهی به گیاه و یا حتی یخ زدگی گیاه نیز باشد. این علائم و مخصوصا ریزش برگ های یک گیاه مخصوصا در فصل های رشد ، یک زنگ خطر برای گیاه است. زبانی برای کمک خواستن و تقاضای نجات کردن. در این صورت ، امکان نجات گیاه می باشد.

آبیاری بیش از حد در کوتاه مدت ، سبب پوسیدگی و در نهایت از بین رفتن ریشه و نابودی یا به عبارتی مرگ گیاه را به دنبال دارد. همانند بیماری که خونریزی داخلی دارد و راه زیادی برای نجاتش نیست. چرا که کسی نمیداند چه به سرش آمده است.

در هر دو صورت متاسفانه باید بگویم که گیاه شما دچار قارچ زدگی می شود. اما نگران نباشید چون ما برای آن یک راهکار قطعی داریم.

راه حل قارچ زدگی

همانطور که گفته شد ، آبیار زیاد برای نخل ماداگاسکار موجب قارچ زدگی آن می شود.

گلباغ فیروزه فکر اینجای کار را هم کرده. شما با اضافه کردن سم قارچ کش به گیاه تان می توانید به راحتی تمام قارچ های گیاه را از بین ببرید و گیاه تان را دوباره نجات دهید.

حتی اگر گیاه تان قارچ هم نداشته باشد ، این محصول می تواند از این مورد جلوگیری و پیشگیری نماید.

محصول سم قارچ کش را می توانید از قسمت فروشگاه وبسایت ما پیدا کنید و به راحتی درب منزل تحویل بگیرید.

آفت ها

نخل ماداگاسکار ، همانگونه که گفته شد از دسته گیاهان سر سخت است. در مقابل تقریبا بسیاری از بیماری ها مقاوم است. تنها یک نکته را بایستی توجه داشت. آفاتی با نام کنه و شته های گیاهی.

آفات گیاهی چه زمانی گیاه را مورد هجوم قرار می دهند؟

آفات گیاهی همواره برای هر گیاهی جز بلایای ثابت هستند. برای هر گیاه به یک طریق متفاوت تاثیر خود را نشان داده به گیاه حمله می کنند. این گیاه هم از این قائده مستثنا نیست. نخل ماداگاسکار در صورت قرار گیری در شرایط مناسب و مساعد رشد، مزد نگهدارنده اش را با گل دادن می دهد.

دقیقا در زمان رخ دادن این فرآیند است که بایستی بیشتر مراقب گیاه بود و بیش از پیش به نگهداری و پایداری از این گیاه پرداخت. چرا که در طی این فرآیند زیبای گل دادن است که گیاه در مواجهه با آفات گیاهی به خصوص کنه و شته ها گیاهی آسیب پذیر است.

دسته ای دیگر از این آفات نیز وجود دارند که مگس های کاساوا و لانس نامیده می شوند. وقتی این آفات به گیاه حمله می کنند ، صرفا ممکن است بخش عمده ای از گیاه را آلوده کنند. ولی در صورت کم توجه ای ، همین بخش عمده توانایی صدمه به کل گیاه و از بین رفتن کل زحمات نگهدارنده گیاه را دارد.

برای از بین بردن آفت های گیاه تان باید نسبت به نوع آفتی که گیاه دچار آن شده است از محصولات زیر استفاده نمایید:

 1. سم حشره کش گیاه
 2. سم کنه کش
 3. سم حشرات خاکی

Array

برای مشاوره بیشتر درجهت شناسایی آفت گیاه تان می توانید از طریق واتساپ با شماره زیر در ارتباط باشید:
09186307249

حال مقداری از مشکلات گیاه را در قالب چند سوال بیان کرده و به آن ها پاسخ میدهیم:

 • گیاه نخل ماداگاسکار من پس از 3 یا 4 سال رشد موثر سنگین شده و بسیار کج شده و دیگر رشد موثری ندارد، چاره چیست؟

در هنگام سنگین شدن گیاه ، عمدتا بایستی گیاه را به گلدان یا محل نگهداری بزرگتری برده تا بتواند ریشه بهتر و فضای گسترده تری برای رشد در نهایت رشد موثر تری داشته باشد.

 • در زمستان تمام برگ های گیاهم میریزد ، علت چیست و چاره اش چیست؟

در زمستان ، گیاه به حالت خواب فرو می رود و رشد ندارد. ریزش برگ ها حالتی است استاندارد و نگرانی ندارد. ریزش تمامی برگ ها نیز همچنین. گیاه حتی اگر تمام برگ هایش را نیز از دست بدهد ، باز هم در فصل رشد که از بهار شروع می شود برگ های تازه اش را رشد خواهد داد.

 • گیاهم دچار قارچ زدگی شده ، چاره چیست؟

این اتفاق هنگام آبیاری بیش از حد برای گیاه اتفاق می افتد. چاره کار استفاده از سم قارچ کش است.

 • پس از 4 سال رشد گیاهم، قسمت هایی از گیاه سفید شده و برگ هایش دچار ریزش شده اند؟

مشکل می تواند از خاک نامناسب یا کهنه ، قرار گیری گیاه در محرض نور نا کافی باشد. این موارد موجب می شوند تا گیاه ریشه مناسبی دواند و یا رشد ندهد.

 • گیاهم به ندرت برگ های سیاه شده و میریزد، مشکل از کجاست و چاره اش چیست؟

این مشکل ناشی از آبیاری زیاد است. از مشکلاتی که منجر به خرابی کامل گیاه در دراز مدت می شود. گیاه را به یک خاک مناسب انتقال داده و آبیاری و نور دهی مناسب را برای گیاه انجام دهید.

 • برگ های گیاهم به رنگ زرد درآمده ان. چاره چیست؟

این مشکل هم ناشی از آبیاری زیاد است. هر گونه تغییر در رنگ برگ می تواند از سوء آبدهی و یا آبیاری بیش از حد باشد. تا زمانی که شاخه های نخل ماداگاسکار زیادی نرم در حد افتادگی شاخه نشده باشد، مشکل بغیر از کمبود آب یا زیادی آبدهی به گیاه نیست.

چاره کار هم استفاده از کود آهن می باشد. که نحوه مصرف آن بسیار بسیار ساده است و در صفحه محصول مورد نظر نوشته شده است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “آفت هاو بیماری های نخل ماداگاسکار+[راه حل و درمان]

 1. ندا گفت:

  در تنه ی گیاه لکه های زرد پودرمانند ظاهر شده.چکارکنم

  1. 141426 گفت:

   سلام روزتون بخیر به شماره ای که بالای وبسایت هست در واتساپ عکسش رو بفرستید تا من ببینم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *