نگهداری

نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه آسان تر از همیشه

همانطور که خواندید ، عنوان این مطلب نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه “آسان تر از همیشه” می باشد.

این به این معناست که ما می خواهیم نحوه صحیح نگهداری و مراقبت از نخل ماداگاسکار را خیلی ساده بیان کنیم.

وقتی که فوت کوزه گری نگهداری از این گیاه زیبا را بدانید ، مراقبت از آن برای شما کاملا آسان می شود. که فوت کوزه گری آن هم در بخش کوددهی به نخل ماداگاسکار است. پس حتما قسمت ویژه کوددهی صحیح به گیاه نخل ماداگاسکار را مطالعه فرمایید.

مقدمه

سابقا در مقاله ای جدا در مورد مواردی از جمله خاستگاه نخل ماداگاسکار، ویژگی های این گیاه، چگونگی خرید و از این قبیل موارد را توضیح داده ایم.

بگذارید بیشتر در مورد نکات مرتبط با نگهداری این گیاه پرداخته و به صورت سوال در باب نگهداری نخل ماداگاسکار پاسخ دهیم. امیدواریم این نکات برایتان جالب و لذت بخش باشد.

میزان آبیاری نخل ماداگاستار به چگونه باشد؟

تنها در دو صورت می توان گیاه را به طور مناسب آبیاری کرد:

  1. هنگامی که خاک گیاه خشک یا رو به خشک باشد.
  2. زمانی که خاک در حداقل ترین حالت مرطوب بودن خودش باشد.

آبیاری نخل ماداگاسکار بایستی به گونه ای باشد که تنها خاک را از حالت خشکی درآورد. بنابراین ، بایستی در هنگام آبیاری هر باره این گیاه به میزان مرطوب بودن و یا نبودن خاک آن توجه ویژه داشت.

بهترین حالت آبیاری نخل ماداگاسکار در فصول گرم و سرد بایستی چگونه باشد؟

در فصل های گرم سال مانند تابستان ، به دلیل گرمای بسیار ممکن در کل فصل گیاه نخل ماداگاسکار نیازمند آبیاری بیشتری باشد.

در فصل های سرد مانند زمستان ، به دلیل کاهش دما آبیاری موثر بسیار بسیارa نسبت به تابستان بایستی کاهش داشته باشد تا گیاه دچار یخ زدگی نشود.

میزان مناسب آبیاری در فصل های سرد و حتی گرم سال بایستی به چه صورت باشد؟

دقت کنید که در صورت مشاهده ریزش برگ های نخل ماداگاسکار ، آبیاری را قطع کنید. به عبارتی ملاک آبیاری در زمستان می تواند ریزش برگ های گیاه باشد. حتما به حالت های مختلف گیاه توجه کنید. شاید گیاه با زبان بی زبانی قصد هشدار درباره زیادی آب دادن داشته باشد.

نخل ماداگاسکار به چه میزان مناسب نور نیاز دارد؟

نخل ماداگاسکار از دسته گیاهان نور دوست است. پس نیاز به نور فراوان و قرار گیری در محیط های گرم و پر نور است.

اگر از این گیاه در خانه نگهداری می کنید، بهترین مکان برای رشد موثر گیاه، کنار پنجره و در معرض نور مسقتیم و “نسبتا” زیاد است.

آیا زیاد قرار دادن گیاه در معرض نور بسیار برای گیاه مضر بوده و موجب خرابی یا سوختن گیاه می شود؟

اگر در مورد قبلی از کلمه “نسبتا” استفاده می کنیم، دلیلی ساده دارد بقول معروف “هرچیزی زیادش خوب نیست، به اندازه اش خوب است” پس وقتی میگوییم نور نسبتا زیاد،منطور مناسب و کافی است تا از بین رفتن گیاه و سوختن برگ هایش، جلوگیری شود.

دمای مناسب رشد گیاه نخل ماداگاسکار چه دمایی است؟

جدای از نکاتی که در مورد میزان نور دهی به گیاه نخل ماداگاسکار گفته شد. بدلیل کمی کاکتوسی بودن این گیاه، مشخص است که نیاز دمای نسبتا گرمی است تا بتواند رشد موثر را داشته باشد.

در فصول سرد چگونه دمای مناسب گیاه را فراهم کنیم؟

در این فصول می توان دو راه دمای مناسب گیاه را فراهم کرد:

  • فراهم کردن یک بخاری کوچک و مناسب و قرار دادن گیاه در مجاورت این دستگاه

نکته : البته بایستی توجه کرد این دستگاه در طولانی مدت موجب از بین رفتن گیاه نگردد.

  • استفاده از وسیله های تعدیل یا افزایش دما برای تولید دمای مناسب رشد.

دمای مناسب و موثر برای گیاه در فصول سرد چند درجه است؟

نگهداری گیاه در محیط خانگی و در فصول سرد سال نبایستی از 55 درجه فارنهایت فرا تر رود. نگهداری گیاه در این دما موجب کاهش از دست دادن برگ های گیاه این فصول خواهد شد.

کوددهی به نخل ماداگاسکار به چه صورت است؟ (بخش ویژه)

همانطور که گفته شد ، این بخش یک بخش ویژه است. چون فوت کوزه گری نگهداری از نخل ماداگاسکار دقیقا کوددهی آن است. یعنی حتی اگر نتوانستید شرایط فوق العاده ای را برای گیاه خود فراهم کنید ، اصلا نگران نباشید! چون با خرید کود تمام مواد مغذی آن فراهم می شود. حتی بیشتر…!

برای نخل ماداگاسکار حتما باید از این کود ها استفاده کرد:

Array

برای مشاوره رایگان و تشخیص ملزومات و کودهای تقویتی گیاهان خود می توانید با شماره زیر در واتساپ در ارتباط باشید. فقط کافی است تا اسم یا عکس گیاهان خود را برای ما بفرستید تا ملزومات موردنیاز هر کدام را به شما معرفی نماییم:

  • 09186307249

توجه داشته باشید که باید از این کودهای تقویتی به فاصله هر 30روز یکبار استفاده کنید. همچنین فاصله هر دو نوع کود مختلف با یکدیگر ، یک هفته می باشد. بطور مثال برای استفاده از تمام کودهای بالا باید به این صورت عمل نمایید:

اول از همه کود اسید هیومیک را به گیاه می دهید (حداقل تا 30روز دیگر نباید دوباره از کود اسید هیومیک استفاده نمایید)
یک هفته بعد از استفاده کود اسید هیومیک ، از کود بعدی استفاده کنید (حداقل تا 30روز دیگر نباید دوباره از آن کود استفاده نمایید)
به همین ترتیب تا انتها هر هفته یکبار از کود های دیگر استفاده نمایید.

بهترین ترکیب برای خاک گیاه؟

معمولا برای این گیاه خاک های آغشته شده و یا در ترکیب با کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی توصیه می شود. در صورت استفاده از این ترکیب ، نیاز چندانی به افزودن چیز دیگری ندارید.

بهترین خاک برای رشد گیاه؟

خاک های نیم قیلیایی و نیم اسید برای ph بین 6.1 تا 7.8 برای رشد گیاه همواره توصیه می شود. البته این گیاه در ترکیب خاک معمولی و ماسه نیز رشد موثر دارد.

توجه داشته باشد که برای نخل ماداگاسکار حتما از کوکوپیت استفاده نمایید.

بهترین نوع گلدان نخل ماداسکار؟

کاشتن گیاه در گلدان هایی با زهکشی مناسب برای بهتر آبیاری شدن و رسیدن هوا به دیگر بخش های گیاه توصیه شده است. گلدان های سفالی بازده بهترین نسبت به گلدان های پلاستیکی دارند.

بهترین زمان برای تعویض گلدان نخل ماداگاسکار؟

گیاه در فصل بهار به دلیل اینکه از خواب زمستانی اش شروع به بیدار شدن کرده، تعویض گلدان در این زمان به معنای شروع تازه ای برای گیاه است. مکانی بهتر برای رشد بهتر و در نهایت فراهم آوردن شرایطی مناسب تر.

برای هرس کردن نخل ماداگاسکار باید چه کرد؟

تنها هرس کردن شاخه و برگ های زرد و پوسیده برای مراقبت از گیاه کافی است.

راه های تکثیر گیاه نخل ماداگاسکار؟

از دو راه می توان این گیاه را تکثیر کرد : بوسیله کاشت دانه گیاه و قلمه زدن.

تکثیر گیاه از راه کاشت دانه و بذر چگونه است؟

دانه نخل ماداگاسکار را با اینکه می توان از خود گیاه بلغ بدست آورد. ولی رشد آن کار کمی سختی است. نخل ماداگاسکار از گروه گیاهان پچپودیوم (به انگلیسی Pachypodium) است. این دسته از گیاهان کمی سخت از طریق دانه هایش به جوانه زدن می رسد.

ابتدا دانه را در آب گرم به مدت یک روز بگذارید. سپس در ماسه مرطوب کاشته و آن را در دمای اتاق قرار دهید. هنگامی که شروع به تغییر شکل به پا گیاه (به انگلیسی Offset) کرد ، توپی شکل های کاکتوس نما را با دقت از پا گیاه ها جدا کنید. این توپی شکل ها در تنه پا گیاه ، زیر برگ هایش رشد میکنند. بگذارید به مدت 4 تا 8 روز خشک شوند. در نهایت هر یک را در یک گلدان مناسب و جدا با خاک آغشته به ماسه به نسبت یک چهارم خاک و سه چهارم ماسه کاشته و در محیط گرم از آن ها نگه داری کنید تا ریشه بدوانند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *