نگهداری

کود چطور درست میشه؟ | نحوه درست کردن کود خانگی

کود چطور درست میشه؟

کود ، عنصری مهم بصورت جامد و گاها مایع که جهت خرید کود مناسب و همچنین ساخت کود باید و باید اول از همه انواع دقیق آنها را بشناسید. بوجود آمده از عناصر شیمیایی و حتی طبیعی است.

کود با هدف تامین مواد معدنی برای رشد و تقویت انواع گیاهان و درخت های مختلف بوجود می‌آید. به اندازه استفاده از آن موجب تحقق به هدفش و استفاده بی رویه آن برای گیاهان مضر و حتی خطرناک هم می شود. اما ، کود اصلا از چه چیز هایی یا از ترکیب چه چیز هایی بوجود می آید؟ این سوالی است که در این مقاله به آن می پردازیم درست کردن کود یا ساخت کود چطور انجام می‌شود؟

دسته بندی کود

انواع کود ها عمدتا دو دسته هستند. طبیعی یا ارگانیک و شیمیایی. در این مقاله قصد داریم هر بخش را بصورت کلی برایتان توضیح داده و درمورد درست کردن کود از هر دسته نیز پیشنهاد هایی را ارائه می دهیم.

کود های ارگانیک

ساخت کود های ارگانیک به مراتب از شیمیایی ها آسان تر هستند. چرا که به راحتی در دسترس شما موجود است. از پوست میوه ها گرفته تا علف های هرز هرس شده را می توان بعنوان کود های ارگانیک نام برد که می توانید آن ها را با خاک مخلوط کرده و یا در گلدان بریزید.

اما بطور کلی کودهای شیمیایی فیروزه از جمله موثرترین کودهایی است که می‌توانید برای گیاهان خود از آنها استفاده کنید. بعد از خرید کود های تقویتی گلباغ فیروزه می توانید کاملا از رشد گیاهتان اطمینان حاصل کنید.

ساخت کود ارگانیک یا طبیعی

در ادامه ، چیزهایی که میتوانید بعنوان کود طبیعی یا ارگانیک از آن ها استفاده کنید یا در کود های ارگانیک موجود هستند را نام می بریم و استفاده از هرکدام آن ها را برای درست کردن کود دست ساز به شما خواننده گرامی پیشنهاد می کنیم

1- علف های هرس شده

احتمالا می دانید که علف های هرز مواد معدنی گیاهان را برای خودشان جذب میکنند. در صورت هرس شدن به دلیل وجود بسیار غنی عنصر نیتروژن در آن ها ، می توان در درست کردن کود خانگی از آنها استفاده کرد. چرا که نیتروژن عنصری است که برای تقویت و رشد گیاهان می تواند بسیار اثر بخش باشد.

نکته: توجه داشته باشید که ساخت کود گیاهی با علف های هرس شده نیازمند دانستن نکته ای کوچک است. علف های هرز در خود بذر هایی دارند که بازگشت شان را قطعی میکند. پس نمی شود بلافاصله پس از هرس کردن آن ها را در باغچه خود بریزیم. چون ممکن است اثر منفی داشته باشد.

چگونگی ساخت کود طبیعی با علف های هرز

راه حل درست کردن کود با علف های هرز ، چای درست کردن با آن هاست! به مانند چای درست کردن ( البته منهای نیاز آن به جوشاندن آن) به میزان یک چهارم یک بسته ، علف هرز ریخته و باقی فضا را با آب پر کنید. محلول حاصل شده را به مدت دو هفته به حال خود گذارید تا به رنگ قهوه ای درآید. در آن صورت است که غنی از نیتروژن شده و بصورت کود در می آید. محلول را در باغچه یا گلدان خود بریزید.

راه حلی آسان‌تر و موثرتر!

البته همیشه راه های آسان تری برای تقویت گیاه ها وجود دارد. مثل خرید کود آهن فیروزه که با قیمت فقط 7 هزارتومن می توانید آن را از قسمت فروشگاه وبسایت ما پیدا کنید. این کود به گیاه شما کمک می کند تا سرحال تر و سبزتر از همیشه باشد. اگر مدتی است که برگ های گیاهتان دیگر مثل اول سبز نیست و به زردی می‌رود بسیار حیاتی است که از این کود استفاده کنید.

2- ساخت کود با استفاده از پسماند های آشپزخانه

منظور از پسماند های آشپزخانه موارد زیر است

  1. پوست تخم مرغ
  2. پوست میوه
  3. چای های سرد شده

و… است. استفاده از این پسماند ها در درست کردن کود به منظور تقویت گیاهان، در این ویژگی است که ترکیب آن ها ( هر طوری که به دلخواه خودتان انجام شود ) تبدیل به منبعی از مواد غنی برای رشد گیاهان خواهد شد. به طوری که بصورت میانگین تا مدت دو سال باغچه و گیاهان شما بدون نیاز به استفاده دوباره از کود بطور مناسب و صحیح رشد خواهد داشت.

موثرترین جایگزین برای این مورد

اگر به دنبال رشد هرچه بیشتر گیاهتان هستید، پیشنهاد ما کود جلبک دریایی و خرید کود ریشه زا است. کود جلبک دریایی به طور یکسان و منظم رشد تمام قسمت های گیاهتان را تضمین می کند. از طرفی دیگر کود ریشه زا نیز همانطور که از نامش پیداست، برای تقویت ریشه گیاه که مهمترین قسمت هر گیاه است کاربرد دارد.

3- درست کردن کود های حیوانی مناسب

استفاده از کود حیوانی به دلیل تاثیر آن در حاصل خیزی خاک بسیار توصیه می شود. اما میزان نیروژن در کود های حاصل از تقریبا تمام حیوانات به قدری زیاد است که در واقع اسیدی به حساب آمده و استفاده مستقیم آن بر روی گیاهان خطر نابودی کامل گیاهان از سوختن اسیدی آن ها را بسیار و تا حدی زیاد بالا می برد. بهتر است که با مقداری گیاهان هرس شده دیگر و یا حتی پسماند های آشپزخانه ترکیب شود تا درصد اسیدی بودن آن تا حد مجاز کاهش یابد.

راه حلی ایمن‌تر و ساده‌تر

در این مورد نیز شما می توانید به جای تحمل کردن بوی بد کودهای حیوانی و ریسک بزرگی که برای گیاه دارد، از کودهای تقویتی فیروزه استفاده کنید. با خرید کود های تقویتی گلباغ فیروزه دیگر نگران بوی نامطلوع کودهای مختلف نباشید. همچنین این کودها با مجوزهای رسمی از بهترین برندهای دنیا مثال باواریا و کریستالن بدست می‌آیند. پس نگران اثرگذاری آنها نیز نباشید که دارای ضمانت کیفیت هستند.

4- ساخت کود با برگ های زرد

در فصل پاییز که برگ درختان میریزد ، بهترین موقعیت برای جمع آوری آن ها با هدف استفاده به منظور درست کردن کود برای رشد گیاهان است. چرا که این برگ ها به طور کلی دارای چندین مواد معدنی کمیاب هستند که موجبات تقویت دیگر گیاهان را بسیار فراهم میکنند. موجب جذب کرم های خاکی می شوند که در حاصل خیزی خاک می افزاید. همچنین به حفط رطوبت خاک هم کمک شایانی می کند.

5- ساخت کود با دانه های قهوه

بسیاری از گیاهان مانند بلوبری ، گل رز و سایر گیاهان در خاک های اسیدی رشد بهتری دارند. پسماند های قهوه در قهوه ساز ها را به جای دور ریختن میتوان در فراهم کردن این ویژگی اسیدی کردن خاک مورد استفاده قرار داد. دو روش برای استفاده از پسماند های قهوه وجود دارد

  • مستقیما قبل از خشک شدنشان بصورت سرد در باغچه بریزید.
  • با 6 لیوان آب سرد مخلوط کرده و بعد در خاک باغچه بریزید.

بهترین روش برای گلدهی گیاه

به جای استفاده از روش قهوه که توضیح داده شد، راه حل موثرتر و همچنین آسان تری هم وجود دارد. با خرید کود گلدهی گلباغ فیروزه، می توانید گلدهی گیاهان خود را دوباره ببینید. این کود را فقط و فقط با قیمت 7هزار تومان می توانید در قسمت فروشگاه وبسایت ما پیدا کنید.

6- ساخت کود با بلور های نمک

نمک حاوی مگنزیم و گوگرد است که از عناصری است که برای تقویت بسیاری از گیاهان مورد نیاز واقع می شود.

چگونه نمک را بصورت کود درآوریم

اندازه یک قاشق سوپ خوری نمک را در یک گالن آب بصورت بی وقفه حل کنید. سپس گیاهان را با این محلول آب نمک به مدت یک ماه آب یاری کنید.

روش دیگری نیز برای ساخت کود دست ساز خانگی وجود دارد که از ترکیب نمک ، بکینگ پودر و آمونیاک بدست می آید: در یک ظرف یا محفظه نگه داری میزان یک پنجم قاشق سوپ خوری نمک ، یک پنجم قاشق سوپ خوری بکینگ پودر و نصف قاشق سوپ خوری آمونیاک را با یک گالن آب مخلوط کنید. محلول حاصل را بگذارید یک ریع بماند و کامل حل شود. سپس گیاهان را با آن اسپری کنید.

ساخت کود های شیمیایی

کود های شیمیایی هم بصورت جامد و هم مایع وجود دارند. با ترکیب مسقتیم سایر مواد معدنی شیمیایی با همدیگر این کود های حاصل می شوند. این کود های با هدف تقویت ، رشد ، افزایش یا کاهش اسیدی بودن خاک ، جلوگیری یا از بین بردن آفت های گیاهی به کار برده می شوند. پس برای ساخت کود روش های مختلفی وجود دارد.

مجتمع بسته بندی نهاده های کشاورزی فیروزه با بیش از یک دهه تجربه در عرضه کودهای تقویتی برای انواع گیاهان، در این زمینه از جمله شناخته شده ترین برندهای ایران می باشد. اگر هر سوالی درمورد مشکلات گیاهتان دارید، می توانید در قسمت نظرات همین صفحه آن را بپرسید. کارشناسان ما 24 ساعته در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *