نگهداری

نگهداری و مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در منزل [تمام نکاتی که باید بدانید]

اگر در خانه خود فیکوس بنجامین دارید یا قصد خرید ان را دارید باید نگهداری بنجامین کامل فرا بگیرید. چون گیاه تقریبا حساسی است!

ابتدا به معرفی گیاه فیکوس بنجامین می پردازیم.

معرفی گیاه فیکوس بنجامین

اگر می خواهید دکوراسیونی اصیل و زیبا از اتاق خود داشته باشید و فضای خاصی را ایجاد کنید ، فیکوس بنجامین دقیقا برای شماست.

این گیاه همچنین به گیاه لاستیکی نیز معروف است چون به نظر می رسد برگهای آن از لاستیک ساخته شده است. هم رو به روی پنجره و هم روی زمین فضای بسیار زیبایی را ایجاد می کند. ولی اغلب در گوشه های اتاق دفاتر و آپارتمان ها دیده می شود.

انواع مختلف گیاه فیکوس

انواع مختلفی از فیکوس بنجامین وجود دارد:
نور ستاره، هاوایی ؛ نودا ، شاهزاده های طلا؛ ناتاشا (فیکوس یویگ) ؛ واریگاتا
نگران نباشید کمی پایین تر به طرز نگهداری گیاه بنجامین نیز خواهیم پرداخت…

تمام این گونه های مختلف گیاه فیکوس بنجامین یک ویژگی مشترک دارند – همه آنها مانند یک درخت تا ارتفاع 2 متر هم توانایی رشد دارند. تفاوت آن ها بیشتر در شکل و رنگ برگ است.

به عنوان مثال ، برگهای باریک فیکوس بنجامین به صورت مارپیچ پیچ خورده است. اما گونه ای دیگر دارای برگهای بیضی شکل به شکل لبه تیز و باریک است که بسته به نوع آن باز متفاوت است. همچنین می تواند روی برگها لکه های سبک وجود داشته باشد که در معرض آفتاب قرار دارند.

نظر شخصی خودم درمورد نگهداری این گیاه

درکل نگهداری و پرورش گیاه بنجامین در خانه تصمیم خوبی برای دکوراسیون منزل شماست. حتی اگر در مورد رشد فیکوس بنجامین چیزی نمی دانید ، آنقدرها هم بد نیست.

من خودم به شخصه اولین فیکوس خودم را 18 سال پیش خریداری کردم و نمی دانستم چگونه فیکوس بنجامین را پرورش دهم. علاوه بر این ، به سختی می توانستم آن را توصیف کنم. از آن زمان من در مورد این دوست سبزم خیلی مطلاعه کردم و حالا قصد دارم تجربه و دانش خودم را با شما در میان بگذارم.

راهنمای کامل مراقبت از گیاه فیکوس

اگر تا به حال این گیاه زیبا را نداشته اید ، مطمئناً هم نمی دانید که چگونه باید از فیکوس بنجامین مراقبت کنید. در حقیقت ، کار آنچنان دشواری نیست که ممکن است به نظر برسد. در این قسمت توصیه های ساده من در مورد نحوه مراقبت از فیکوس بنجامین نوشته شده است.

من شخصاً فکر می کنم که زمان کمی طول می کشد تا در این کار حرفه ای شوید اما لذت زیادی را به همراه می آورد.

آبیاری فیکوس بنجامین

در مورد آبیاری ، توصیه می کنم متوسط انجام شود. برای اسپری کردن برگها آب را ابتدا بجوشانید.

اینکه چرا برگهای فیکوس آویزان میشود می توان گفت از آبیاری زیاد است.

کوددهی فیکوس بنجامین

چگونه فیکوس را تقویت کنیم ؟
برای کوددهی نیز حتما از کود های افزایش شاخه و برگ ، کود نیترات کلسیم ، کود برگ و بوته و کود آهن استفاده نمایید.

Array

فیکوس بنجامین را کجا نگهداری کنیم

اگر هنور نمی دانید که گلدان فیکوس را کجا قرار دهید ، توصیه می کنم فیکوس بنجامین را در تابستان در فضای باز ، مثلاً در باغ یا بالکن ، نگهداری کنید. با این وجود از تابش مستقیم نور خورشید به آن خودداری کنید.

اگر فیکوس بنجامین را در خانه نگه دارید ، دما باید حداقل 10 درجه سانتیگراد و رطوبت هوا – 50-75٪ باشد.

نکات مهم فیکوس بنجامین

  • برگهای بنجامین از تزئینات اصلی این گیاه هستند. علاوه بر این ، آنها می توانند به شما در مورد شرایط سلامت گیاه اطلاع دهند. برای حفظ برگهای سبز ، باید نکات ساده ای را حتما رعایت کنید.
  • اگر می بینید که برگ های فیکوس بنجامین خیلی کم و پیر زرد هستند ، به این معنی است که گیاه فاقد عناصر غذایی است. در این حالت حتما از کود های تقویتی که معرفی شد استفاده نمایید.
  • چرا برگهای فیکوس زرد میشود؟ در صورت بروز لکه های زرد ، برای مدتی آبیاری را متوقف کنید. زرد شدن برگ ها آبیاری زیاد نشان می دهد.
  • ممکن است برگها به دلیل تابش مستقیم آفتاب خشک و زرد شوند. ریزش برگهای پایینی به ویژه در محیط های داخلی خانه یک پدیده طبیعی است ، اما باز هم نه خیلی زیاد.
  • لکه های قهوه ای لبه های برگ ها نیز ممکن است دمای بالای اتاق ، هوای خشک یا زیاد تغذیه را نشان دهند.

به طور کلی سعی کنید شرایط کاملا متوسطی ایجاد کنید تا از پیچ خوردگی ، خشک شدن ، زرد شدن و قهوه ای شدن برگهای فیکوس بنجامین جلوگیری شود.

بیماریها و آفات فیکوس بنجامین

بیماریهای فیکوس بنجامین معمولاً با تغییر رنگ برگها نمایان می شوند. اگر از این قسمت گیاه مراقبت کرده و بطور متوسط به آن آب دهید ، با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید شد.
آفات چطور؟ آیا آنها واقعاً برای فیکوس شما خطرناک هستند؟

از معروف ترین آفت هایی که به گیاه آسیب می رسانند کنه عنکبوت کارمین است. آنها معمولاً به گیاه متصل می شود و از آب آن تغذیه می کند و مانند یک تیغه چمن به نظر می رسند. می توانید آنها را با کمک محلول های شیمیایی خاصی که در مغازه های باغبانی به فروش می رسد از بین ببرید. پیشنهاد ما استفاده از سم کنه کش گیاه فیروزه استفاده کنید.

آنچه در مورد کاشت و تکثیر فیکوس بنجامین باید بدانید

افرادی که نمی دانند چگونه گیاه فیکوس بنجامین را بکارند ، اغلب مرتکب اشتباهات زیادی می شوند که منجر به مرگ گیاه می شود. کاشت بنجامین به تلاش زیادی احتیاج ندارد اما نیاز به پیروی از قوانین خاصی دارد.

اول از همه ، شما باید بدانید که فیکوس به سرعت رشد می کند. به همین دلیل خاک باید کاملا مغذی باشد. پیشنهاد ما برای این کار بدون شک استفاده از خاک آماده به کشت فیروزه است. چون کاملا مغذی و کامل می باشد.

دومین نکته این است که شما نمی توانید گیاه را در یک گلدان خیلی بزرگتر از سیستم ریشه اش پیوند بزنید. بنابراین ، وقتی ریشه های گیاه کل گلدان را پر کردند ، پیوند را انجام دهید.

کاربران اغلب از من می پرسند که چه موقع می توان فیکوس بنجامین را پیوند داد؟ من همیشه می گویم بهترین زمان برای این کار بهار است.

قلمه زنی فیکوس بنجامین

کشت فیکوس بنجامین همچنین شامل اصلاح نژاد هم می شود. این گیاه با قلمه زنی تکثیر می شود. یک شاخه باید یک برگ کاملا سالم و بدون جوانه داشته باشد. با برش فیکوس بنجامین چندین شاخه را در آب گرم قرار دهید تا لاتکس درست شود. سپس برای ریشه زایی بهتر باید لبه های قلمه ها را تقسیم کنید. سپس قسمت های کوچک آن را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید.

چگونه فیکوس بنجامین بونسای را پرورش دهیم

شما می توانید تمام سبک های ژاپنی بونسای فیکوس بنجامین را پرورش دهید. با در نظر گرفتن برگهای بزرگ این گیاه ، باید ارتفاع فیکوس را از قبل برنامه ریزی کنید.

شاخه ها کشش را برای مدت طولانی حفظ می کنند. به همین دلیل است که حتی شاخه های قدیمی را می توان در جهت درست ، با استفاده از سیم یا طناب درست کرد. از آنجا که ضخامت گیاه نیز به سرعت در حال رشد است ، شما باید دائماً سیم یا طناب را کنترل کنید. برای حفظ شکل فشرده گیاه تان ، اغلب لازم است شاخه ها تقریباً تا تنه اصلاح شوند.

مهمترین نکات نگهداری فیکوس بنجامین (خلاصه شده)

1. فیکوس بنجامین خود را در یک اتاق روشن قرار دهید ، اما در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد

مطمئنا فیکوس از نور لذت می برد. با این حال ، به خاطر داشته باشید که نور مستقیم خورشید ، به خصوص اگر گیاه در روزهای گرم تابستان به فضای خارج منتقل شود ، می تواند باعث سوختگی برگ ها و از بین رفتن برگ شود.

بودن آن ، یک روز کامل در معرض آفتاب ممکن است حتی به سالم ترین گیاه فیکوس بنجامین نیز آسیب برساند. بهتر است آن را نزدیک پنجره نگه دارید و گلدان را مرتباً بچرخانید تا شاخ و برگ کامل بتواند از اشعه های خورشید که قبلاً توسط سطح شیشه غربال شده اند ، بهره مند شود.

2. از تغییرات ناگهانی دما جلوگیری کنید

این گیاه گیاهی استوایی است و به آب و هوای گرم و مرطوب احتیاج دارد. اگرچه فراهم کردن آب و هوای بی نظیر بانکوک در آپارتمان ما کاملاً دشوار است ، اما می توان اطمینان داشت که به محض نگهداری گیاه در محیط داخلی ، خودش خودش را با شرایط متناسب می سازد.

دمای ایده آل از 18 تا 22 درجه است ، بنابراین در زمستان حسابی مراقب باشید!

3. مرتباً آن را آبیاری کنید ، اما نه زیاد

وقتی نوبت به آبیاری فیکوس بنجامین می رسد ، این گیاه ویژگی کاملاً مشخصی از خود نشان می دهد: در معرض پوسیدگی ریشه…

با توجه به اینکه مقدار دقیق آب به عامل دما بستگی دارد ، ممکن است به طور کلی نتیجه بگیریم که آبیاری زیاد در تابستان (حداقل یک بار در هفته) توصیه می شود. دمای هوا که به طور فزاینده ای سردتر شد ، آبیاری باید به تدریج کاهش یابد: به بیان ساده ، اگر دمای هوا به 10 درجه کاهش یابد ، فقط یکبار آبیاری ماهانه کافی است.

4. فیکوس بنجامین از برگهای خودش می نوشد

درست شنیدید!
اسپری یا اسفنج کشیدن آب روی برگهای فیکوس مهم است ، به این ترتیب که – جدا از شستشوی گرد و غبار و صیقل دادن سطح – گیاه کاملاً هیدراته شود (به ویژه در زمستان ، وقتی که گرمایش خانه به طور قابل توجهی سطح رطوبت را کاهش می دهد).

اسفنج همچنین برای از بین بردن کنه “عنکبوت قرمز” مفید است ، که باعث زرد شدن و ریزش برگها می شود.

5. نوع مناسب خاک را انتخاب کنید و به طور منظم آن را کود کنید

بهترین خاکی که می توانید برای گلدان بنجامین خود استفاده کنید بدون شک خاک آماده به کشت فیروزه است. این خاک بدون هیچ آلودگی بوده و کاملا هم مغذی می باشد.

برای کوددهی به گیاه فیکوس بنجامین خود حتما از کود های ، افزایش شاخه و برگ ، آهن ، نیترات کلسیم ، برگ و بوته استفاده نمایید. با این موارد گیاه تان کامل تغذیه می شود.

Array

سوالات متداول

بطور خلاصه چگونه از درختچه فیکوس بنجامین مراقبت کنیم؟

گیاهان فیکوس بنجامین در طول فصل رشد ، به آبیاری زیاد و در زمستان ، به آبیاری مداوم اما متوسط نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که خاک همیشه مرطوب ، خشک یا خیس نیست. گیاه شما احتمالاً در طول زمستان برگهای خود را از دست خواهد داد.

چرا برگهای فیکوس میریزد؟

مهمترین علت ریزش برگهای فیکوس این است که محیط آن تغییر کرده است. آبیاری کم یا زیاد آبیاری هر دو باعث از بین رفتن برگهای درخت فیکوس می شود. یک درخت فیکوس که به طور نامناسب آبیاری شده باشد ممکن است برگهایش زرد شود.

چند بار فیکوس بنجامین را آبیاری کنیم؟

گیاه فیکوس بنجامین باید در بهار و تابستان متوسط آبیاری شود اما در زمستان کم آبیاری شود. در بهار و تابستان ، آب را بریزید تا ببینید که از سوراخ های زهکشی ته گلدان خارج شود. بعد از آن دیگر آبیاری نکنید تا خاک گیاه چند سانتی متر از سطح خاک خشک شود.

چگونه گیاه فیکوس بنجامین را بوته دار می کنید؟

درست قبل از گره رشد را برش بزنید تا رشد جدید در آن جوانه زده و کنده را بپوشاند. نکته دیگر این است که یک شاخه را دوباره به شاخه دیگری که اندازه آن است برگردانید. از کود برگ و بوته نیز حتما استفاده نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *