نگهداری

7نکته ضروری نگهداری نخل شامادورا [مورد 6 خیلی مهم!]

نخل شامادورا ، جزو جذاب ترین انواع گیاهان آپارتمانی است. بطوری این فاکتور تبدیل به عامل مهمی در انتخاب این گیاه بعنوان یکی از پر طرفدار ترین گیاهای مناسب برای پرورش خانگی به شمار می رود.

رشد موثر تا 20 سانتی متر و میزان گستردگی 8 سانتی متری گیاه نیز عاملی است که بیشتر طراحان داخلی هنگام تغییر دکوراسیون خانه های گوناگون به منظور جلودهی سرشار به آن توجه می کنند.

در مقاله های قبلی در مورد ویژگی های نخل شامادورا ، چگونگی خرید این گیاه و مواردی از این قبیل به بهترین و متفاوت ترین شکل ممکن توضیح داده ایم. این مقاله نیز بررسی عومل مهم در رشد گیاه از مهم تر ، فراهم کردن شرایط مناسب رشد موثر و داشتن یک گیاه شامادورا غنی و سالم را بررسی و توضیح می دهیم.

امیدوارم که به مانند مقاله های پیشین ، این مقاله نیز به دید خوانندگان و علاقه مندان به رشد ، پرورش و نگه داری گیاهان خوش آمده و نه تنها از آن لذت ببرند و به دانش نگه داری گیاهان آن ها افزوده شود. بلکه منجر به اشتراک گذاری به دیگر دوستان و عزیزان شان نیز گردد. حتی چه بسا که امکان خواندن مقاله های دیگر گیاهان این سایت و فروشگاه را نیز فراهم کند.

همچنین پیشنهاد می شود که حتما مقاله مشکلات و بیماری های نخل شامادورا را نیز بخوانید!

متذکر می شویم که علاوه بر توضیح موارد ، نکاتی را در قالب پرسش و پاسخ بیان می کنیم تا ابهامات شما را بیشتر رفع کنیم. نکات کلی نگهداری نخل شامادورا بدین ترتیب می‌باشد.

1. خاک مناسب برای کاشت نخل شامادورا

کاشتن نخل شامادورا در خاک دارای مواد معدنی بسیار به رشد مناسب گیاه کمک شایانی خواهد کرد. توجه داشته باشید که باید خاک نخل شامادورا زهکشی کاملا مناسبی داشته باشد. برای این منظور گلباغ فیروزه به شما پیشنهاد می‌کند که از ترکیب سه چهارم از خاک آماده کشت و یک چهارم خاک باغچه استفاده نمایید.

2. آبیاری شامادورا

مثلی قدیمی که می گوید “زیادِ هیچ چیز خوب نیست”. کم آب دادن به شامادورا به مراتب بهتر از زیاد آب دادن به آن است. چرا؟ در بند زیر به این سوال پاسخ داده ایم.

آبیاری مناسب گیاه به چه صورت بایستی باشد؟

در بحث آبیاری مناسب نخل شامادورا توجه داشته باشید که بین هر بار آبیاری گیاه یک بازه مشخصی تعیین کنید ، چرا که گیاه اصلا غوطه ور شدن در آب را دوست نمیدارد در واقع برایش مضر هم هست. پس توجه کنید که قبل از آبیاری به خاک گیاه توجه کنید که سطح رویی خاک خشک باشد. سپس شامادورا را آبیاری کنید.

نکته جالب توجه در مورد آبیاری ، توجه به میزان آب دهی به گیاه و رابطه آن با دمای محیط اطراف گیاه و مقدار نوری است که بر گیاه می تابد. حال سوالی پیش می آید که به اطلاع خودمانی ، نور و دمای محیط اطراف گیاه چه ربطی به میزان آب برای آبیاری شامادورا داره؟

در پاسخ باید گفت که ، در صورتی که نخل شامادورا آب داشته باشد یا آبیاری شده باشد.

رطوبت حاصل از دمای محیط اطراف گیاه موجود افزایش رطوبت گیاه شده و بنابراین بر مقدار آبی که در گیاه است افزوده می شود. به عبارتی دیگر ، نا خواسته بیش از حد به گیاه آب داده ایم و در صورت اتفاق افتادن این رخداد به کرّات ، ریشه گیاه دچار پوسیدگی بوسیله آب افزایش یافته و رطوبت اطراف آن شده و در نهایت سهوا ما گیاه خود را به کام مرگ فرستاده ایم. این مورد در مورد نور هم صادق است. زیاد یا کم بودن نور گیاه ، موجب به کم یا زیاد شدن رطوبت گیاه و در نهایت همان اتفاق سابق خواهد شد.

3. جلوگیری از قارچ زدگی شامادورا

این طبیعی است که اگر زیاد از حد نخل شامادورا را آبیاری کنید ، دچار قارچ زدگی می شود. برای جلوگیری و درمان این مورد باید از سم قارچ کش مخصوص فیروزه استفاده نمایید. این محصول بی نظیر را می توانید از قسمت فروشگاه وبسایت ما همین حالا فقط با قیمت 8 هزار تومان تهیه فرمایید.

بنابراین و در پایان باید گفت که شامادورا گیاه بخشنده ای است و صاحبش را بابت کم آب دادن بهش می بخشد. مهم این است که آبیاری زیاد نباشد. از آن گذشته نکته دومی که گفتیم را نیز فراموش نکنید که منجر به مرگ گیاه نشود.

4. نور مناسب نخل شامادورا

تمام گیاه خانگی از بودن در محیط های کم نور و یا بی نور خوششان نمی آید . نخل شامادورا گیاهی نور دوست نیست. ولی از بودن در معرض آن بصورت غیر مستقیم و البته به مدت کم و کوتاه مدت هم بدش نمی آید.

تحمل نور گیاه شامادورا چقدر است؟

مانند هر گیاهی ، اگر شامادورا را در معرض نور مسقیم و به مدت زیاد قرار دهیم ، منجر به سوختن برگ ها گیاه می شود. پس در این مورد این گیاه حساس است.

نور مناسب گیاه را در چه زمانی از روز می توان فراهم کرد؟

نور مناسب رشد برای گیاه شامادورا ، اول صبح که آفتاب تازه قصد خواب بلند شدن و طلوع کردن دارد و یا هنگام غروب و نزدیک به تاریکی هوا ، هنگامی که آفتاب میخواهد از سیاره زمین رخت ببندد است. نور کم ولی مناسب ، به طوری که نه برای گیاه مضرر است و نه در مدت زمان زیاد قرار گرفتنش موجب نابودی گیاه می شود.

5. رطوبت مناسب برای شامادورا

در بحث رطوبت ، برای این گیاه رطوبت مناسب در بازه بالای متوسط است. تنها باید توجه داشت که رطوبت در گیاه آنقدر کم نباشد که منجر به خشک شدن آب گیاه شود. چرا؟ به دلیل اینکه گیاه را در معرض خطر هجوم حشرات گیاهی ویا آفات قرار می دهد.

قرار گیری در چه شرایطی گیاه را به این بلا می رساند؟

برای مثال ، جای گذاری گیاه کنار یک وسیله گرمایشی روشن مثلا رادیاتور یا بخاری. در کل شامادورا اهمیت چندانی به رطوبت نمیدهد. اما فراهم کردن مقدار رطوبت مناسب بر عهده شماست.

6. تغذیه و تقویت شامادورا (بسیار مهم و حیاتی!)

نخل شامادورا از دسته گیاهانی است که در یک گلدان میتواند خیلی رشد کند و شاخه و برگ بسیار بزند. اما به شرط آنکه به خوبی تغذیه و تقویت شود!

رسیدگی و تقویت تمام این شاخه و برگ ها گاهی از عهده یک خاک ساده به تنهایی خارج است و نیاز به تقویت دارد. تا به گیاهی که با رشد بیشتر و افزاریش شاخه و برگش موجب خوشحالی صاحبش می‌شود، بهترین مراقبت را در عوض داد.

همانند نوزادی که با بزرگ و بالغ شدنش نشان می دهد که نیاز به غذای بیشتری دارد. پس برای گیاهان بالغ ، استفاده از تقویت کننده های خاک هر ماه یک بار بایستی انجام شود. برای گیاهان کوچک تر ولی از طرفی پر رشد تر نیز ، نیاز به استفاده از مقدار بیشتری از تقویت کننده ها است.

برای کوددهی به شامادورا خود باید و باید از کودهای تقویتی زیر استفاده نمایید:

Array

این تقویت کننده ها را از کجا می توان تهیه کرد ؟

این کود های تقویتی را می توانید همین حالا در قسمت فروشگاه وبسایت ما فقط با قیمت 8 هزار تومان تهیه فرمایید.

کود دهی گیاه شامادورا در چه زمان هایی باید انجام گیرد ؟

برای تاثیر گذاری بیشتر شامادورا ، توصیه شده است که کود دهی گیاه بصورت هر سه تا چهار هفته یک بار انجام شود.

7. دما مناسب شامادورا

شامادورا قادر به تحمل دما تا 10 درجه نیز هست. اما توصیه نمی شود که گیاه را به مدت طولانی در این دما قرار دهید که منجر به یخ زدگی گیاه می گردد. توجه داشته باشید که گاهی کاهش رشد گیاه می تواند از نشانه های بودن گیاه در محیط با دمای کم باشد.

دمای مناسب شامادورا چند درجه است؟

دمای مناسب برای نگه داری گیاه بصورت خانگی ، حد بازه بین 18 تا 26 درجه سانتی گراد است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *